Jaarverslag van de vinkenbaan te Westenschouwen over het jaar 1996 Bokje, voor het eerst gevangen op de vinkenbaan. FotoHenk Harmsen. L. en T. van Ree Door allerlei verhinderingen van de medewerkers (vakantie) in juli en augustus werd er dit jaar extreem laat gestart. Pas op 5 september werden de eerste vogels gevangen. In sommige jaren bedraagt het saldo dan al 400 tot 800 ex. Door het betrekkelijk gunstige vangweer in sep tember en oktober haalden we de achterstand weer in. Alleen de echte zomervogels (b.v. Fitis, Grasmus, Braamsluiper, Kneu) blijven natuurlijk in aantal achter. Vangsten van nieuwe soorten Toch kunnen we weer twee nieuwe soorten voor de baan noteren: Op 21 september werd tussen de droge struwe len in een mistnet een Bokje gevangen. Deze prachtige kleine snip, een echte "natte" vogel, wil tijdens de trek dus ook wel eens "droog" fourage- ren. Met behulp van recorder-geluid vingen we op 14 oktober 2 Grote Gele Kwikstaarten uit een groepje van drie. Hier door aangemoedigd, bleven we het geluid draaien en op 22 oktober vingen we er weer twee, gevolgd door 1 ex. op 23 oktober, 2 ex. op 25 oktober en 1 ex. op 9 november. Enkele bi jzondere vangsten Op 20 september de tweede Blauwborst voor de baan. Op 15en 16 oktober een Siberische Tjiftjaf. Over het feit, of het de ondersoort Ph.coll.fulvescens of Ph.coll.tristes betrof, hebben we geen zekerheid. Zover we konden nagaan,bestaat er geen eenstem migheid over deze ondersoorten. In ieder geval moeten ze uit het Siberische gebied tussen de ri vieren de Ob en de Jenissei komen. Invasie-vogels Spectaculair was een forse instroom van Vlaam se Gaaien met een hoogtepunt in de eerste dagen 38

Sterna | 1997 | | pagina 8