in", meldl Jan-Piet. De waarnemingen zijn te schaars om wat van toe- of afname te kunnen zeg gen. Bij de dijken op Flakkee kwam ik de soort re- gelmatigtegen. Waarschijn lijk is het Groot dikkop- je op vrijwel alle dijken met een wat ruigere vegetatie aan te treffen. Witjes De Oranje luzernevlindcr, een schaarse trek- vlinder uit Zuid-Europa werd dit jaar niet waarge nomen. Verder viel ook de mindere aanwezigheid van de Citroenvlinder op. Krijn meldde een hele vroege waarneming, namelijk op 28 februari, ver der zag hij ze alleen in mei. evenals Jan-Piet (april+mei). Op de Hompelvoet viel de enigste waarneming op 3 augustus. Het Groot koolwitje was iets talrijker dan in 1996 (Schouwen), terwijl het Klein koolwitje wat minder leek voor te komen (Goeree, Hompel voet). Uitzonderlijke aantallen van duizenden rondfladderende exemplaren, zoalsje dat in ande re zomers wel zag. bleven achterwege. Het Klein geaderd witje was op Goeree talrijker dan vorig jaar.Op de Hompelvoet zagen we hogere aantallen in mei. terwijl er uit de overige maanden nauwelijks waarnemingen waren. Jan-Piet noemt de aantallen op Schouwen normaal. Een witje dat dit jaar iets meer werd waargeno men was het Oranjetipje. Voor het eerst werd deze soort op Goeree gezien en ook op Schouwen werd de soort op meer plaatsen gezien dan in voorgaan de jaren. Buiten de Westhoek werden Oranjetipjes gezien op Schuddebeurs en bij het Schor van Bom- rnenede (laatste gebied:enkele malen 1 ex.,meded. Jos Catsman-Buijs). Toename van de waardplant Look zonder look zou hieraan ten grondslag kun nen liggen. Pages Aardig voor Schouwen is het feit dat na de eerste waarneming vorig jaar op Biesterveld. er nu meer waarnemingen van de Eikepage zijn. Kleine popu laties werden gevonden bij Haamstede en op Schuddebeurs. Deze vlinder leeft normaal hoog in de kruin van eikebomen en wordt zelden op bloe men gezien om nectar te drinken. De Eikepage leeft vooral van de honingdauw van bladluizen in de bomen. Erg veel bladluizen waren er dit jaar niet door de minder gunstige weersomstandigheden in het voorjaar, daardoor kwam de vlinder noodge dwongen omlaag naar bloemen. Jan-Piet had het buitenkansje om de vlinder tevens te kunnen foto graferen bij Slot Haamstede. Door anderen werd de soort ook dit jaar weer bij Biesterveld (Gadra?) waargenomen. Icarusblauwtjes zoeken gezamenlijke slaapplaatsen op. Bij de vogelwachterswoning op de Hompelvoet was op 3 au gustus een slaapplaats met ca. 200 ex. Foto: Keesde Kraker.

Sterna | 1997 | | pagina 10