De Eikepage die normaal hoogin de boomkruin vertoeft, zocht het dit jaar ook lager op. Foto:Jan-Piet van Waveren. Vuurvlinders De Kleine vuurvlinder deed het dit jaar niet slecht. Zowel op Goeree als Schouwen was de soort talrijker dan in 19%. met een duidelijke top rond eind augustus/begin september. Blauwtjes Het Bruin blauwtje was op de meeste plaatsen veel minder talrijk dan vorig jaar, toen er juist een grote populatie van was. Zo werd er op de Hompel voet af en toe maar eentje waargenomen, terwijl ze vorig jaar met tientallen te zien waren. Ook op de akkerranden werden minder Bruine blauwtjes ge zien. Opvallend is dat de soort op Goeree in verge lijkbare aantallen en met dezelfde verspreiding als in 19% werd gezien,soms ook bij tientallen. Het Icarusblauwtje deed het redelijk goed, al noemt Krijn Tanis de aantallen per blok lager dan in 1996. Mogelijk is deze indruk veroorzaakt door dat de piek in de vliegtijd duidelijk vroeger viel en vrij kort duurde, waardoor Krijn de hoge aantallen miste door afwezigheid in de vakantieperiode (laatste week juli.eerste twee weken augustus). Op de akkerranden bij Brouwershaven was de soort duidelijk toegenomen door een grotere aanwezig heid van klaverachtigen. Op de Hompelvoet be leefde het Icarusblauwtje een duidelijk topjaar. Het wat nattere weer zorgde voor massale ontwik keling van waard- en nectarplanten als Gewone rolklaver. Rode klaver en Hopklaver. De voor jaarsgeneratie, eind mei, bestond al uit duizenden exemplaren, terwijl de zomergeneratie eind juli begin augustus nog groter was. Eind september vloog er nog een kleine derde generatie. Vossen De trekvlinders Atalanta en Distelvlinder ver toonden opvallende verschillen. Atalanta's waren in normale aantallen aanwezig,zelfs in behoorlijk aantal met name in de nazomer. Zo deden er begin september zo'n 15 exemplaren in mi jn tuin zich te goed aan rottende pruimen. De Distelvlinder was na het topjaar 1996 echter opvallend afwezig. Overal werden slechts enkele exemplaren waarge nomen. "Hoewel de Kleine vos voor Nederland als een zeer talrijke vlindersoort te boek staat, was deze vlinder in zowel 1996 als 1997 maar matig verte genwoordigd", vermeldt Krijn Tanis en ofschoon Jan-Piet schrijft dat deze soort naar zijn mening normaal voorkwam, moet ik Krijn gelijk geven. Het aantal Kleine vossen in het voorjaar was dui delijk minder dan in 1996, terwijl er 's zomers tot half augustus vrijwel nergens een Kleine vos te be kennen was. In september liepen de aantallen dui delijk op,maar ik ben nog geen enkel exemplaar in winterrust tegengekomen, tegen tientallen in het najaar van 1995. Hetzelfde verhaal gaat in grote lij nen ook op voor de Dagpauwoog, met dit verschil dat bij deze soort ook in het najaar maar weinig exemplaren werden waargenomen.Toch was er op een aantal plaatsen in de zomer een kortdurende piek bij dezesoorl.Opde Hompelvoet vlogen op 3 augustus op een vrij klein oppervlak zo'n 20ex.,ter wijl er op 4 augustus op de Oudelandse dijk bij Ooltgensplaat vele tientallen op Wilde marjolein te vinden waren. Van de Gehakkelde aurelia was het onduidelijk of deze soort op Goeree in 1996 of '97 talri jker was. wel werden er meer waarnemingen genoteerd op het recreatiepark Noordzee. Op Schouwen leken de aantallen vergelijkbaar met of iets groter dan in 1996. Met name in september zag Jan-Piet grotere aantallen, zoals 11 ex. bij Slot Haamstede en 6 ex. aan de Strandweg. Het Landkaartje werd integenstelling tot voor gaande jaren op Goeree en de Hompelvoet niet waargenomen. Op Schouwen werd het Landkaart je bij Schuddebeurs waargenomen. Van de Rouwmantel tenslotte was er zowel in 1996 als 1997 een waarneming op Goeree. Van Schouwen wordt de soort in 1997 niet gemeld. Parelmoervlinders Op Goeree is een vaste populatie van de Kleine parelmoervlinder te vinden in het duingebied tus sen De Vrijheid en het Flaauwe Werk. In 1997 kwam de vlinder talrijker voor dan in 1996, met een maximum van 11 ex. in een km-hok op 11 -08-1997. Op Schouwen was deze soort de laatste jaren niet meer waargenomen, nu zag Jan-Piet op 25 septem- 65

Sterna | 1997 | | pagina 11