Bij Schuddebeurs werd een flinke populatie Koevinkjes gevonden. Foto's Jan-Pietvan Waveren. ber 1 ex. aan de Strandweg. Wellicht betrof het een doortrekker/zwerver.gezien het tijdstip en de wei nige waarnemingen. Zandoogjes Het Bonte zandoogje komt zeer verspreid op Goeree voor. Deze vlinder was zowel in 1996 als in 1997 even talrijk. Op Schouwen lijkt deze soort iets toe te nemen. De Argusvlinder is op Goeree opvallend schaars en wordt daar onregelmatig waargenomen. Met waarnemingen in drie kilometerhokken was de soort daar talri jker dan in 1996. Wat ruigere grasve getaties op voedselrijke dijken lijkt een goede bio toop voor deze soort. Zo zag ik veel Argusvlinders op sommige dijken op Noord-Beveland enTholen. Op Schouwen komt de soort verspreid voor, zo werden ook op de akkerranden bij Brouwershaven enkele exemplaren gesignaleerd. Op de Hompel voet wordt jaarlijks slechts een enkel exemplaar waargenomen. Een soort die op Schouwen heel weinig voor komt is het Koevinkje. Lange tijd werd de soort hier niet gezien. Dit jaar bleek dat er bij Schudde beurs een behoorlijke populatie zat. Op Goeree komt het Koe vinkje voornamelijk in het Zandwal- lengebied voor. maar is daar zeker niet algemeen. In 1997 werd de soort daar in 4 km-hokken waarge nomen, terwijl er uit 1996 geen enkele waarneming was. Het Hooibeestje lijkt zich langzaam te herstel len van het dieptepunt in 1995, al is de huidige po pulatie nog maar een schijntje vergeleken bij een jaar of tien geleden. Op Goeree is er een flinke po pulatie bij de Punt en in de Preekhilpolder. Op de Hompelvoet worden nog steeds maar enkele exemplaren waargenomen tegenover duizenden in 1990. Op de dijken kwam ik deze soort regelma tig tegen, al moeten ze dan niet begraasd worden. Jan-Piet zag in de Westhoek weinig Hooibeestjes, maar tijdens de excursie (zie verslag) op Biester- veld werd toch een flink aantal waargenomen. Het Oranje zandoogje komt doorgaans in onze regio in de buurt van slruweelranden talrijk voor. Uil de waarnemingen van KrijnTanis blijkt dat dit zandoogje op Goeree in 1996 veel talrijker was dan in 1997. Op Schouwen vlogen er bij hel Dijkwater honderden, wat ook op de Hompelvoet het geval was, waar ze iets talrijker waren dan in 1996. Ook op de akkerranden deed de soort het goed. Jan-Piet noemt het voorkomen normaal. Het Bruine Zandoogje kwam op Goeree duide lijk minder voor dan in 1996. namelijk in 18 km- hokken in 1996 tegenover 9 in 1997. een halvering dus. Ook op de dijken zag ik vrij weinig Bruine zandoogjes, terwijl deze soort op zulke plaatsen buitengewoon talrijk kan zijn. Jan-Piet noemt het voorkomen in de Westhoek normaal. Op de akker randen was er een kleine toename. Tenslotte de Heivlinder. Deze soort van duinen en schrale graslanden lijkt langzaam af te nemen. Op Goeree komt de Heivlinder nog veel voor. al lijkt de soort in 1997 minder talrijk. In mijn tuin waar de Heivlinder iedere zomer wel te zien is.zag ik er dit jaar geen. Jan-Piet van Waveren noemt de soort verder niet. Samenvattend Op zowel Goeree als op Schouwen werd in 1997 een flink aantal soorten (26) dagvlinders waarge nomen, waaronder enkele soorten die nieuw waren voor het gebied of hier sinds lang niet gezien 66

Sterna | 1997 | | pagina 12