Regeling van de jacht 's Graveland reageerde prompt. Natuurmonu menten pacht een deel van de Koudekerksche In laag van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Voor heen pachtte inderdaad Vogelbescherming. Het Waterschap heeft zich het jachtrecht voorbehou den,hetgeen trouwens ook al het geval was tijdens de periode Vogelbescherming. Verder stelde de Vereniging dat ze zich inspant de hele Inlaag in ei gendom te verwerven waarna dan het verenigings- jachtbeleid zal worden toegepast. Dat beleid luidt, zoals bekend:'Nee,tenzij...'. Uit een telefoonronde langs vrienden die de gang van zaken in diverse natuurterreinen in Zuid- west-Nederland plegen te volgen, kwam naar voren dat de toevallig door ons waargenomen jachtpartij op de Koudekerksche Inlaag geenszins uniek geweest was. Beducht voor schadeclaims van landbouwers, maakt Staatsbosbeheer afspraken met Wildbeheerseenheden om op door deze orga nisatie beheerde terreinen, een of enkele malen per jaar een drijfjacht te houden op een beperkt aantal soorten. Of Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap ook al zo vergaan bleef onze ker. Maar duidelijk werd dat onder natuurgebied beheerders vrees voor claims vanuit de agrarische sector groot is. Bovendien schijnt tegenwoordig de Provincie op te draaien voor dergelijke claims, in dien niet via een jachtontheffing geprobeerd werd schade of vermeende schade te voorkomen. Het Rijk zou Provincie hiervoor geen middelen ter be schikking stellen. Indien dan eens of enkele malen per jaar op natuurterreinen vanwaar uit schade- veroorzakend wild kan opereren,een drijfjacht ge houden wordt,dan blijven de vermaledijde schade claims achterwege. Natuurbeschermers zullen met deze ontwikke ling niet in hun sas zijn.Trouwens, naar mag worden aangenomen, de beherende instanties evenmin. Voor hen zijn de getolereerde jachtpartijen een practische oplossing waardoor veel uitzichtloze 'welles-nieles' discussies, deskundigenonderzoe ken en zelfs kostbare juridische procedures, ach terwege blijven. Voor de keus waarvoor deze in stanties noodgedwongen kwamen te staan, valt dus wel begrip op te brengen. Maar in de haak is de si tuatie niet. Jacht in natuurreservaten behoort niet en indien deze wel moet worden toegelaten, is er iets niet pluis. Overigens.de telefoonronde leverde ook het ge geven op dat met de jagers van de Koudekerksche Inlaag de afspraak staat dat tijdens hoogwater niet gejaagd wordt. Dat was een (schrale) troost. Tekening: Eric Gitrny Illustratie uil: Onze Gevederde Vrienden. Elsevier 1970). 79

Sterna | 1997 | | pagina 27