Bot Noordkaper op het strand Frans Beekman Op 7 oktober 1995 bekeken we in het kader van Coastwatch het strand tussen 't Oude Vuur en de Verklikker. Twee leerlingen van de RSG Professor Zeeman, Jouke Bottema en Otto Icke vonden toen ter hoogte van de vuurtoren van Haamstede een vrij groot en zwaar bot. Foto: ROB, Amersfoort. Dit kustgedeelte is in 1987 voorzien van een nieu we zandlaag, opgezogen uit de westelijke geulrand van het Krabbengal van 2 tot 10 meter diepte (in formatie ing. H.Verheij, Rijkswaterstaat). Deze zandsuppletie slijt langzamerhand af, want door het zeewater wordt zand weggespoeld en ook wordt het fijnste zand weggeblazen door de wind. Wat in de zandsuppletie zit en vrij groot is, wordt niet ver plaatst en kan op die manier zichtbaar worden. Het bot is meegesjouwd en gedroogd, het mees te zand eruit geschut en het weegt nu 5 kilo. Het bot is behoorlijk beschadigd, de uitsteeksels zijn eraf gebroken, waarschijnlijk door de zandzuiger. Het meet nu 20 x 22 x 25 cm en er zitten geen slachtspo- ren op. Toch was het voor de deskundigen aan boord van de ZZ 8 met de laatste Koren Bot tocht mogelijk dit bot te determineren. Volgens Dr.John de Vos (Na tuurhistorisch Museum. Leiden) was het de rest vaneen Noordkaper EtibalaenagUicialis.Het is het achtergedeelte van de schedel plus het halswervel complex met nog zeven wervels, waaronder atlas en draaier. Het moet van een jong dier afkomstig zijn. Geschiedenis van de Noordkaper De vraag is natuurlijk hoe deze Noordkaper voor de kust van Schouwen terecht is gekomen en wanneer dat is gebeurd. De Noordkaper kwam voor in dat deel van de Atlantische Oceaan waar de Golfstroom loopt tus sen 30° N. B. en 60° N.B. Deze balein walvissen over winterden vroeger voor de kust van Spanje en Por tugal en "s zomers zwommen ze naar Bereneiland en Spitsbergen. Ze zijn 14a 19meter lang,wat klei ner dan de Groenlandse Walvis die 15 a 21 meter lang wordt. Al in de 1 Ode eeuw werd de Noordkaper bejaagd door de Basken in de Golf van Biskaje. Hij heet niet voorniets Baleine des Basques (Frans) of Biscayan Whale (Engels). Noordkaper en Nordkaper (Duits) wijzen naar de Noordkaap in Noorwegen. Deze nogal trage planktonetende zeezoogdie ren werden op het strand gedreven of met roeibo ten gevolgd langs de Atlantische kusten van Euro pa. De Basken werden overigens later leermeester van de Nederlandse walvisvaarders. Na de Middel eeuwen zijn de Noordkapers in dit gebied zeer zeldzaam geworden. 81

Sterna | 1997 | | pagina 29