Noordkaper Eubalaema glacialis. Op hetzelfde strand op Schouwen waar het bot werd gevonden vond ik later brokken aaneenge- kitte zand. roest en schelpen met daarin middel eeuwse koperen spelden en een kettinkje, wellicht 15de eeuws. Gelet op dit feiten het praktisch uitge storven zijn van de Noordkaper ben ik geneigd het bot op middeleeuwse ouderdom te schatten. Het dier moet ooit op de Banjaard aangespoeld zijn en de resten zijn in een geul onder hel zand verdwe nen. Wie zich zeker voor een dergelijk vondst geïnte resseerd zou hebben was Jacob Viergever (Seroos- kerke) die een grote verzameling boeken en knip sels over walvissen bezat! Het bot is overgedragen aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (Amersfoort) voor hun studie-collectie. Aanvullende gegevens Aanvulling op deze vondstmelding is een artikel uit "Straatgras" (Natuurmuseum Rotterdam), au gustus 11%. getiteld: Een zeer zeldzame vondst uit de zuidelijke Noordzee: beenderen van de Noord kaper door Erwin J.O. Kompagje. Eind 1994en begin 1995 werden vierbeenderen van de Noordkaper door de Vli 28 opgevist voor de kust van Zeeland, bij na 50 km ten westen van Neel- tje Jans. Uit de Zuidelijke Noordzee is slechts één oudere waarneming van de Noordkaper bekend van 30 de cember 1751 bij Blankenberge (West-Vlaande ren) toen er een aanspoelde. De totale populatie van de Noordkaper anno 1995 werd geschat tussen de 100 en 300 exemplaren. Het bot van Nieuw-Haamstede blijkt dus een zeldzame vondst te zijn! De geschiedenis van het landschap in Zeeland-bundel Voor iedereen die zich met 'landschap' bezighoudt, was 18 september 1997 een belangrijke dag. In Mid delburg werd de'Zeeland-bundel' van de Rijks Geologische Dienst (RGD) gepresenteerd. Dit pakket be staat uit: Geologische kaarten van Zeelanti schaal 1:250.000 Paleogeografische kaarten van Zeeland schaal 1 -.500.000 Holocene evolution of Zeeland (SVV Netherlands) De bundel heeft als titel: Mededelingen van het Nederlands Instituut voorToegepaste Geowetenschap- penTNONr.59,1997. (te koop voor/ 85 bij de RGD. Richard Holkade 10,2000 AD Haarlem) Ook is uitgekomen bij hetzelfde NITG een CD-rom"De ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse kust landschap" (ƒ35). Behalve de paleogeografische kaarten staan hier foto's en andere illustraties op van de bewoningsgeschiedenis. De geologische kaarten zijn een verkleining van de geologische kaarten van de Zeeuwse eilanden schaal 1 50.000. die tussen 1965 en 1978 versche nen. De vier kaarten beelden af de bovenkant van het Pleistoceen (zanden uit het IJstijdvak),de Af zettingen van Calais (Oude Zeeklei). Hollandveen en Afzettingen van Duinkerke (Jonge Zeeklei). Ook staan op die grote kaart (1 x 1 meter) twee doorsneden Haamstede-Steenbergen en Dom burg-Woensdrecht. Met paleogeografische kaart wordt bedoeld een reconstructie van het landschap in het verleden. Hoe zag het landschap eruit en waar woonden mensen? De grondsoorten zijn gecombineerd met de archeologische vindplaatsen op een bepaald moment. In maar liefst 20 kaarten zien we de ontwikkeling van Zeeland in vijf perioden: A. Zeeland is land 9000j. - 7000 j. v.Chr B. Zeeland overstroomt, een soort waddenzee 82

Sterna | 1997 | | pagina 30