Publicaties ontslaat7000j.- 3100j.v.Chr C. Zeeland wordt een groot kustmoeras 3100 j. - öOOj.v.Chr D. Het veenlandschap van Zeeland gaat verdrin ken en verandert in slikken en schorren 600 j - 1000j.naChr E. Menselijk ingrijpen in Zeeland, bedijkingen 1000j.naChr-nu Op deze twee grote kaarten staat een neder- landstalige toelichting. In de plastic map (die snel sneuvelt bij gebruikzit ook een boekwerk "Holo- cene evolution of Zeeland" in het Engels met als be langrijkste artikel daarin: P. C. Vos R. M. van Heeringen Holocene geolo gy and occupation history of the Province of Zee- land. Peter Vos (geoloog) en Robert van Heeringen (archeoloog) leggen hierin uit wat er vroeger on derzocht is op geologisch en archeologisch gebied in Zeeland, welke aardlagen zijn afgezet en welke landschappen er waren en zijn. De theorie van de transgressiefasen van de Af zettingen van Duinkerke wordt vakkundig bekriti seerd en verlaten. Landschap en bewoning in het verleden worden meesterlijk gecombineerd. Wie geïnformeerd wil blijven zal zeker de 'Zee land-bundel'ter hand nemen. Daarin staan nieuwe termen als "tweede veentje" (een nogal dubieuze benaming volgens mij). Slufter-laag en Schelde-afzetting. Dat de computer gebruikt is, zien we aan de vele foutieve afbrekin gen aan 't eind van een regel. In hoofdstuk 5 wordt heel vaak Middenland gebruikt waar Middelland bedoeld is. Beroemde kwesties als het ontstaan van de Westerschelde. de Romeinse?) Striene en de transgressiefasen worden vakkundig besproken en dat wordt ondersteund met nauwkeurige date ringen. De archeologie van Zeeland wordt in den brede aan de geologie gekoppeld, ook met vele nauwkeurige dateringen. We feliciteren de auteurs met dit resultaat! Frans Beekman Deze foto van Rykel ten Kate gemaakt in het Platte van Schouwen op 20 maart 1938 geeft een beeld van het vooroorlogse landschap met droge stroken en lage natte stukken. De sloot is verbreed en de grond op de kant laat zien dat links een kreekrug zit met een zandige opvulling. Rechts naast de vroegere kreek zit het donkere Hollandveen onder de Jonge Zeeklei en die is ook op de kant gegooid. De foto laat een kenmerkende doorsnede zien van het zogenaamde Oudland. Rykel had studie gemaakt van het landschap en liet heel knap in één foto het landschap in uiterlijk én opbouw zien. Een kreek gevormd in het Hollandveen, ca. 500 Een kreekrug geschikt voor bewoning. Jonge zeeklei bedekt het Hollandveen, ca. 1000.

Sterna | 1997 | | pagina 31