lien de kapmeeuwkolonie goed te zien. Ook deed in die kolonie een paar Lepelaars een broedpo- ging, echter (nog?zonder succes. Bij verder dicht groeien zullen kustbroedvogels het veld ruimen. Het standaardpakket zangvogels.dat nu al de stru welen bewoont,zal zich dan verder uitbreiden, het geen ook geldt voor de Ekster, waarvan de aantal len thans al zorgwekkend zijn: op 27 december 1996 viel in de open ruimte tussen de beide grote duindoornstruwelen een troep van 37 vogels te tel len. Als ze er al niet broeden, laten Havik en Bui zerd niet lang meer op zich wachten. De struwelen zijn inmiddels groot, hoog en dicht en rust is verze kerd. Meininger c.s. stelden vast dat parallel aan vege tatieontwikkeling, terreinen attractiever worden voor ratten, die hel hebben voorzien op eieren en/of jonge vogels. Op de Hellegatsplaten heeft ook regelmatig rattenpredatie op adulte vogels plaats. De begrazing zal weliswaar vegetatieont- wikkeling afremmen, maar de dieren vertrappen veel. Ieder kan waarnemen dat de grazers zich bij voorkeur concentreren op plaatsen met korte bo demvegetatie, waar Kluten hun kolonies hebben. Van het imposante aantal Kluten dat ieder voor jaar de Hellegatsplaten betrekt,zijn door predatie en vertrapping de broedresultaten minnetjes. De niet broedende avifauna van de Hellegats platen is die van een grootschalig watergebied met open structuur. Slechtvalken, voorheen van sep tember tot in april prominent opererend vanaf de hoogspanningsmasten, werden de Hellegatsplaten vanaf winter 1995-1996 opvallend ontrouw. Ma ken de hoger wordende struwelen het terrein voor deze ruimtejager onaantrekkelijker? Nu de Vogel werkgroep Hoeksche Waard, met ruimhartige me dewerking van ENECO.najaar 1996 er toch toe overging in de buurt een modelslechtvalkkast te plaatsen,zal moeten blijken of deze aanslaat. Win ter 1995-1996 waren regelmatig een tot drie Zee arenden op de Ventjagersplaat/Hellegatsplaten aanwezig, waarbij de vogels spoedig ontdekten dat de over de platen lopende hoogspanningsleiding goed was voor een regelmatige productie draad- Slechtvalken doende laatste jaren de Hellegatsplaten minder regelmatig aan. Korendijksdie Slikken.januari 1996. Foto: Marlijn de Jonge.

Sterna | 1997 | | pagina 6