Dit landschap wordt u ters vanaf deze dijk het gebied in. Op 30 april pas seerde een man Grauwe Kiekendief en op 6 mei meldde de DBA-Vogellijn een Reuzenstem. Wel heel onverwacht was de Nachtzwaluw die auteur, op weg naar'De Zwartkopmeeuw',opstootte op 31 mei; ongetwijfeld betrof het een late trekker. Eind- juli betrok de eerste Visarend de Ventjagersplaat. Half-augustus waren er drie. Regelmatig versche nen toen Visarenden boven de Hellegatsplaten. De Vogellijn trad op 20 augustus met een tweedejaars man Steppenkiekendief voor het voetlicht en op 14 september was een Grote Zilverreiger te zien. Herziening doelstelling 'Dit landschap wordt u aangeboden door Staats bosbeheer'. Het was wel even naar adem happen toen een kloek bord verscheen om de passant deze tekst in te prenten.Tekent zich in deze tijd waarin de markteconomie wordt bejubeld, ook voor het op 1 januari 1998 zelfstandig wordende Staatsbos beheer een toekomst van marktwerking en busi nessplannen af? Het lijkt erop en dat is wennen, hoewel waarnemingshutten de pil vergulden. Na het succes van de over de Ventjagersplaat en zijn vogels uitzicht biedende 'De Visarend'.kwamen in het vroege voorjaar van 1997 twee hutten op de Hellegalsplaten: 'De Kluut' achter het grote duin- doornstuweel aan de oostzijde en 'De Zwartkop meeuw' achter Ooltgensplaat. Maar misschien is 'Dit landschap wordt u aangeboden door Staats bosbeheer' bij nadere overweging wat minder laakbaar. Want 'noblesse oblige'. De ruimte van de I lellegalsplaat anno vandaag oogst bewondering. Of de Hellegatsplaten met als landschappelijk hoofdelement 'struweel en ruigten' dezelfde lof toegezwaaid zullen krijgen, valt te betwijfelen. Want als gevolg van de landschappelijke plein vrees waaronder het Nederlandse natuurbeleid gebukt gaat. krijgt welhaast ieder stukje grond dat voor natuur beschikbaar komt. de bestemming bos.struweel of ruigte. Natuurlijk speelt pragmatis me een rol. Op onze breedte eindigt iedere oecolo- gische successie in bos. Een landschap openhouden kost inspanning dus geld. Maar toch.... Indien wij tegenwoordig van de Volkerakdam Overflakkee oprijden.zien wij aan onze rechterhand.in de oost punt van de polder Den Bommel, een bos in wor ding. Voorheen fourageerden daar altijd ganzen, die nu hun heil zullen zoeken op andere akkers. De eigenaars van die akkers zullen niet in hun sas zijn met de komst van dat bos. Waarom daar nu geen ganzenweide aangelegd? En verlaten wij Over flakkee via de Grevelingendam.dan is er inde Pol der Zuiderland al weer een pril bos. Binnenkort waant de bezoeker van Overflakkee zich op de Ve- luwe Terug naar de Hellegatsplaten, «aar Staatsbos beheer er goed aan zou doen de doelstelling 'hoofdelementen struweel en ruigten' te laten varen ten faveure san 'hoofdelement grazige en natte terreingedeelten' en daarop het beheersbe- leid te richten. Alleen w anneer Staatsbosbeheer er in slaagt de Hellegatsplaten open te houden, ook of liever juist wanneer de ontzilting gaat doorzetten, kan de unieke wisselwerking tussen Ventjagers plaat en Hellegatsplaten voor steltlopers en water vogels blijven functioneren. Wanneer op bet Ha ringvliet het ti j terugkeert zal handhaving van deze wisselwerking trouwens nog méér noodzaak zijn om het complex zijn unieke rijkdom aan vogels te laten behouden. Met het hoofdelement'grazige en natte terreingedeelten'zullen passanten die achter het bord 'Dit landschap wordt u aangeboden door Staatsbosbeheer' inderdaad een landschap zien dat de moeite waard is. 'Noblesse oblige', niet waar? Literatuur BEHEERSCOMMISSIE KRAMMER-VOLKERAK. 1989. Visie op het beheer van de drooggevallen gronden en ondiepwa- tergebieden in het Krammer-Volkerak, de Eendracht en hel Zoommeer. Rapport BIEMANS. J. 1996. Overzicht nestkasten 1996. Slechtvalk Nieuws brie!2:6-7. Uitgave Werkgroep Slechtvalk Nederland. HAPEREN. A.M.M. van. 1996. Heeferunderen. Fjordenpaarden en Brandganzen op de Slikken van Flakkee (Grevelingen). Bos- bouwvoorllchting 35:88-90.1KC Nat uurbeheer. MEIN1NGER, P.L., C.M. Berrevoets R.C.W. Strucker. 1994. Watervogeltellingen in het Zuidelijk Deltagebied 1987-91. Rap port RIKZ 94.005. OUWENEEL. G.L. P. van Geemert. 1993. Verleden,heden en toekomst van de Hellegatsplaten. Sterna 38:74-79. OUWENEEL, G.L. 1997. Duindoorn, opgepast! In voorberei ding. ZONNEVELD I.& D.VERKAAR. 1995.Natuurontwikkeling: waar? De Levende Natuur 96:134-139. Foto: Gerord Ouweneei Natuurontwikkeling Hellegatsplaten i staatsbosbeheer

Sterna | 1997 | | pagina 8