1997 een matig vlinderjaar Kees de Kraker Begin augustus moppert de buurman dat hij nog nauwelijks vlinders heeft gezien in zijn tuin. Het lijkt niet best gesteld met de vlinders." Je ziet toch wel wat zandoogjes, witjes, dikkopjes en Atalanta's", werp ik tegen. Veel vindt hij het niet. Nu komt dat enerzijds omdat zijn Buddleya's daniggeleden hebben van de late vorst in april en daardoor veel minder bloeien dan gewoonlijk, maar anderzijds laten doorgaans in tuinen talrijke soorten als Kleine vos. Dagpauwoog en Dis telvlinder het dit jaar behoorlijk afweten. Gelukkig maakt de mooie nazomer het. wat de Kleine vos betreft, nog enigszins goed. Methode Nu is het moeilijk om alleen op grond van eigen waar nemingen. die vaak in een beperkte omgeving gedaan zijn. een enigszins betrouwbaar beeld te geven van het reilen en zeilen van de diverse vlindersoorten in het afge lopen jaar. Daarom heb ik aan Jan-Piet van WaveTen en Krijn Tanis gevraagd naar hun waarnemingen van het af gelopen vlinderseizoen. Jan-Piet van Waveren is lid van de Vlinderwerkgroep Midden-Zeeland en werkt bij een hoveniersbedrijf in Burgh-Haamstede waardoor hij in veel bloemrijke tui nen naar vlinders kan kijken (onder hel schoffelen). Krijn Tanis kijkt behalve naar vogels nu al weer enkele jaren ook naar vlinders en verzamelt de waarnemingen van Goeree (niet van Flakkee) in kilometerhokken (overi gens had hij van andere mensen nog geen waarnemingen over 1997 ontvangen, dus graag zo spoedig mogelijk!). Zelf keek ik naar vlinders op de Hompelvoet (Grevelin- gen), de akkerranden van Zonnestraal (Brouwersha- ven/Kerkwerve), dijken van Staatsbosbeheer in Noord- Zeeland en Goeree-Overflakkee en in m'n tuin te Burgh. Soortbespreking Om een zo compleet mogelijk overzicht te geven lopen we systematisch de lijst met waargenomen vlinders even af. Dikkopjes Het Geelsprietdikkopje komt in onze regio niet veel voor en valt op enige afstand ook niet te on derscheiden van het hier zeer talrijke Zwartspriet- dikkopje. Jan-Piet en Krijn noemen deze soort niet. Op de Onwaardse dijk nabij Dirksland ving ik in juli 2 exemplaren. Van het Zwartsprietdikkopje was de versprei ding vergelijkbaar met 1996, maar de aantallen lagen wat lager (Goeree, Hompelvoet). Een uit zondering vormden de akkerranden van Zonne straal bij Brouwershaven waar, door een voor deze soort gunstige biotoopontwikkeling, een sterke toename viel waar te nemen. Het Groot dikkopje wordt in kleine aantallen verspreid hier en daar waargenomen en niet zozeer in tuinen."Je moet er echt voor op stap de natuur Groot dikkopje op Akkerdistel. Foto: Kees de Kraker. 63

Sterna | 1997 | | pagina 9