Gierzwaluwen Haamstede onder de pannen? eerste Gierzwaluw'. Want nogmaals, toeval is in het spel. Een paar koude weken rond de maandwisse- ling april-mei kan voor het verloop van de voor jaarstrek roet in het eten gooien, niet alleen hier maar ook op zuidelijker breedten. In Breskens viel de gemiddelde eerste datum over het tijdvak 1990- 1996 op 14 april. De vroegste waarneming bij Bres kens tot nu toe is 9 april 1993. In de tweede en derde week van mei passeert de grote massa. Ook nadien is er doorkomst, die kan voortduren tot in de eerste week van juni. Op 3 juni 1963 bevonden Luuk Draayer en schrijver zich op de oostpunt van Schiermonnikoog, voorbij het Willemsduin. Een stroom van Gierzwaluwen, met Boeren-, Huis- en Oeverzwaluwen trok in noordoostelijke richting over de wijde strandvlakte... een groots gebeuren. Net zo groots als Breskens. Want afgezien van de kans daar het persoonli jke record'eerste Gierzwa luw van het seizoen'scherper te stellen, zijn er wei nig plaatsen in dit land waar zo intensief kan wor den genoten van voorjaarstrek. Literatuur KNI P. K. 1997. Mooiweervogels. NRC Handelsblad 57. OUWENEEL. G.L. 1967. Met Pinksteren op Schiermonnikoog. Het Vogeljaar 15:361-366. TELGROEP BRESKENS. 1997. Voorjaarstrek bij Breskens. Publicatie nr.2vandeTelgroep Breskens. Vlissingen. Ted C.J.Sluijter De Hervormde kerk op de ring in Haamstede herbergt jaarlijks zo'n 25 a 30 paar Gierzwalu wen. Dit betekent dat zich daar 15% van de eilandelijke populatie bevindt. De schrik slaatje om het hart wanneer je in 1996 in de 'Zierikzeesche' leest dat 'het dak gerenoveerd wordt'. Het is maar al te goed bekend dat door dakrenovaties complete kolonies verloren kunnen gaan. De Vogelwerkgroep neemt direct contact op met het kerkbestuur. Deze reageert positief op de op roep om de kolonie te behouden. De renovatie zelf is echter nog lang niet aan de orde. Wij wor den gebeld zodra dat in zicht komt. Januari 1998 verschijnen er voor ons onverwacht steigers aan de kerk. Een snel telefoontje aan de kerk leert 'dat wij spoedig gebeld zullen worden door de architect'. Dat wachten wij niet af en bellen zelf. Er volgt een uitnodiging voor een bouwverga- dering. De Vogelwerkgroep licht gedurende een half uurtoe wat vooreen (super)vogel de Gierzwa luw is en pleit voor uitbreidingsmogelijkheden op de kerk van Haamstede. De bouwvergadering meldt dat er 'twintig speciale Gierzwaluwpannen op het bestek staan'. Dat vinden wij weliswaar een aardig gebaar, maar veel te weinig. Wij stellen 100 speciale pannen voor, te leggen op de daken die re spectievelijk naar het Noorden en Oosten gericht zijn. Op het Westen en Zuiden zien wij niet zitten:er is bekend dat op warme zonnige dagen vrijwel alle jonge dieren kunnen overlijden als gevolg van de hitte onder de pannen. De bouwvergadering maakt opnieuw een sympathiek gebaar: gezamen lijk bieden kerk. aannemer en architect nog eens 40 speciale pannen aan. waarmee het aantal op 60 komt. Sprekend namens Natuur en Vogelwacht bieden wij vervolgens ook 40 pannen aan waarmee het totaal op 100 komt (want die 100 willen we graag op de kerk!) Gunstig tijdstip De renovatie zal in een gunstige periode worden uitgevoerd. Het Noordelijke dak moet eind april '98 gereed zijn, dat is voordat de Gierzwaluwen aankomen. Het Oostelijke dak komt na de bouw vak aan de beurt, dan zijn de Gierzwaluwen al lang en breed naar het overwinteringsgebied. In de tus senliggende periode komen Zuid en Westzijde aan de beurt, de daken waar wij de Gierzwaluw willen 'ontmoedigen'. De aanwezigheid van steigers en werkers aan die delen van het dak zal hiertoe waarschijnlijk wel bij dragen. De aannemer heeft zich bereid verklaard de pannen te leggen op door ons aan te geven plaat sen (dat is zo dicht mogelijk bij de bestaande nes ten). En omdat alle bestaande nestmateriaal door de renovatie verdwijnt zijn ze zelfs bereid in de na bijheid van de speciale pannen wat fijn hooi onder de panlatten aan te brengen. Een dergelijke mede werking maak je vandaagde dag ook lang niet al tijd mee. Waarvoor grote dank. Onder de pannen Als de zaken verlopen zoals voorzien dan mogen we spreken van een succes. De kerk in Haamstede 16

Sterna | 1998 | | pagina 18