Twee door Steenuilen bewoonde, maar door mensen onbewoonde boerderijen werden na res tauratie door de eigenaar opnieuw betrokken en daarmee ongeschikt voor de Steenuil. Een be staand pannendak werd in de broedtijd vervangen door golfplaten. De aanwezige jongen overleefden dit avontuur niet. Vijf door Steenuilen bewoonde boerenschuren vielen onder de slopershamer. In één geval zaten er twee jongen onder de dakpannen, deze werden aangeboden aan een vogelwerkgroeplid. In twee gevallen werd een wilg met daarin een bewoonde steenuilkast naar beneden gehaald in het kader van de landinrichting in het oosten van de Hoek sche Waard. Van drie in 1989 vastgestelde steenuillokaties werd het zo belangrijke graslandje omgeploegd en in gebruik genomen voor akkerbouw. In één geval verrees een reusachtige nieuwe loods midden op dit graslandje op ongeveer een meter van de (toen nog bewoondenestkast. Ook strenge winters hieven hun tol. In ieder geval werden drie Steenuilen het slachtoffer van de strenge winter 1996/97. Eén van deze doodgevro ren uiltjes lag dood op het dak van een boerderij en werd opgepikt en geplukt door een Buizerd, (het ex.opdefoto!) Verkeer De grootste bedreiging voor de Steenuil in de Hoeksche Waard is echter het sterk toegenomen autoverkeer. In de periode 1989/1997 werden maar Foto 's: Janus Verkerk. liefst 15 Steenuilen doodgereden vrijwel allemaal bij aan ons bekende steenuillokaties. Dit zijn dan alleen de exemplaren die toevalli gerwijze worden gevonden of gemeld. Het werke lijke aantal Steenuiltjes dat als verkeerslachtoffer z'n einde vindt is beslist veel hoger dan het aantal gevonden exemplaren. Op termijn kan de Steenuil weieens de eerste vo gelsoort worden die vooral door toedoen van de auto uit ons landschap gaat verdwijnen. Dat geeft te denken. 21

Sterna | 1998 | | pagina 23