Schouw en-Duiv eland Wandelen rondom de vloedlijn Op zondag 31 mei (le Pinksterdag) en alle zondagen van de Zeeland Natuurmaand 1998, juni. begelei den deVerenigingNatuurmonumenten.de Stichting Het Zeeuws Landschap en de Nederlandse Onder watersportbond (NOB) wandelaars boven en onder de vloedli jn. "Wandelen rondom de vloedlijn" is het thema waarin deze organisaties elkaar hebben weten te vinden. De wandelingen vinden plaats op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, in het natuurgebied Ooster- schelde. "Wandelen boven de vloedlijn" gebeurt onder leiding van een gids van de Vereniging Natuurmonumenten/ Stichting Het Zeeuws Landschap. De tocht gaat door de duinen die zich nog volop aan het ontwikkelen zijn. De omgeving is dynamisch. Wind.Noordzee en Oosterschel- de zijn de elementen die veel invloed hebben op land schap. plantengroei en leefgemeenschappen die er zich ontwikkelen. "Wandelen onder de vloedlijn" is normaal gesproken alleen weggelegd voor duikers. Maar daar heeft de Biolo gische Werkgroep van de NOB iets op gevonden. In het Infoduin hebben de biologen een aantal aquaria inge richt: krabbetjes, veel soorten wier, vis, spookkreeftjes, holtedieren,slakken,mosdiertjes.Kortom, het rijke plan ten- en dierenleven van de Oosterschelde onder water valt er in te bewonderen. Biologen/duikers geven infor matie en vertellen over de geschiedenis van de Ooster schelde en haar levensgemeenschappen. Startpunt voor "Wandelen rondom de vloedlijn "is het bord Startplaats natiiurexcursies op Neeltje Jans parke ren kan bij Paviljoen Neeltje Jans Waterland aan de Oos- terscheldekant). Deelname is gratis. De begintijd is 14.00 uur. Het In foduin is toegankelijk voor rolstoelers. Informatie en aanmelden (niet verplicht, wel gewenst): Petra Sloof (Vereniging Natuurmonumenten/Stichting Zeeuws Landschap) tel. 0113-605431 of Dominique Wil- lemse (Biologische Werkgroep NOB), tel. 0118-633244. Binnen kantooruren:0113-562640 (Zeeuws Landschap). Waarnemingen Lepelaars gevraagd Tijdens het broedseizoen van 1997 deed de onverwachte vestiging van een kleine kolonie Lepelaars op het Middelplaten-complex in het Veerse Meer medio april/mei, vogelend Zeeland op de grondvesten schudden. Uiteindelijk deden 9 paren een broedpoging waarvan 6 paren succesvol bleken, minstens 7 jon gen vlogen uit. Drie broedpogingen welke overigens later werden ingezet, mislukten in de eifase. De resul taten waren veelbelovend voor een nieuwe vestiging! Op 25 september 1997 werd een gezelschap van de Stuurgroep Soortbeschermingsplan Lepelaar rondge leid op en langs de Middelplaten. Kwistenburg, Weel inde Heerenpolder en de Oosterschenge. De lepelofielen van o.a. het Ministerie van LNV, Vogelbescherming Neder land. Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonu menten deelden de optimistische toekomstvisie van de veldwerker/ondergetekende. Zowel de situering als de uitgroeimogelijkheden van de broedkolonie werd door hen zonnig in gezien. Aan voldoende rust en een gunstig voedselaanbod, belangrijke voorwaarden voor een suc cesvolle vestiging, lijkt het niet te ontbreken. wee van de Lepelaar, des te beter een accurate, intergrale bescherming van de soort ter hand kan worden genomen. Mag ik nu, vanaf deze plaats, ook opnieuw en/of alsnog op uw eventuele waarnemingen rekenen?* Ik kijk met genoegen uil naar de terugkeer van de hoofdrolspelers in onze contreien en uw reactie. Alvast hartelijk dank voor de medewerking! Mat G. M. Jongenelen Molendijk 5 4471 BN Wolphaartsdijk Te1.0113-581962 De terugkeer van de Lepelaar als broedvogel in onze provincie vraagt er mijns inziens om uitvoerig te worden gedocumenteerd. Hoe meer we weten over hel wel en *N.B. Ook vanaf Voorne komen er Lepelaars op Schou wen foerageren en in april/begin mei zitten er ook door trekkers tussen. Redactie. Datum Lepelaars van de Middelplaten in het Veerse Meer Broedkolonie<>Voedselvluchten<>Foerageergebieden Tijd Plaats Aantal Leeftijd AD/JUV* Waarnemers!-s) Bijzonderheden Gedrag/Ringen/Verstoring/Slaapplaatsen Graag maandelijks inzenden aan: Mat G.M. Jongenelen Molendijk 5 4471 BN Wolphaartsdijk. Dank u! *Juveniele vogels hebben o.a. zwarte vleugelpunten.

Sterna | 1998 | | pagina 26