Goeree-Overflakkee Grote Bonte Specht: vogel van het jaar 1997 Vogelwerkgroep Goeree-Overflakkee Achteraf was de keuze van de Grote Bonte Specht een gelukkige keuze, want in de eerste maanden van het jaar 1997 maakten meer dan 120 mensen melding van "hun" specht. Heel leuk was dat alle dorpen vertegenwoordigd waren. De spechten zaten in tuinen, in bossen, maar ook in de bomen langs de dijken. Opvallend was het enthousiasme waarmee de waarnemingen werden doorgegeven en in veel gevallen kwamen daar ook persoonlijke ervaringen bij. Bij een van de meldingen was zelfs een foto als bewijsstuk toegevoegd. Het "bontste" verhaal kwam van iemand uit Goedereede. Deze persoon liet weten dat hij samen met zijn bonte specht, slechts gescheiden door het vensterglas, het ontbijt nuttigde. cf rood Eind 1996 en begin 1997 was het erg koud (An- genent en Hulzebos maakten overuren op natuur ijs) en daarom waren er meer Grote Bonte Spech ten dan gewoonlijk op Goeree-Overflakkee. Maar dat het er meer dan honderd zouden zijn, hadden ook wij niet verwacht. Bovendien kwamen ze meer de dorpen in op zoek naar voedsel op onder andere voedertafels. Zodoende konden veel mensen de vogel van het jaar van dichtbij bekijken en tegelij kertijd bewonderen. Want niet alleen zijn gedrag is bijzonder aardig, de vogel zelf ziet er ook nog eens schitterend uit met zijn zwart-wit-rode kleuren combinatie. Broedgevallen Heel benieuwd waren we of we te weten konden komen hoeveel broedgevallen er op Goeree- Overflakkee in 1997 zouden zijn. Duidelijk was al wel. dat de bonte specht meer een wintergast dan een broedvogel in ons gebied is. Wanneer we de meldingen uit de broedperiode optellen, komen we aan acht broedparen. Drie rond Ouddorp en Goedereede, één paar in de bos- aanplant bij Stellendam.twee in Middelharnis.één in Stad aan~t Haringvliet en één paar in Ooltgens- plaat. We vermoeden dat dit beeld niet compleet is. Te meer omdat een aantal mensen tijdens het door geven van de winterwaarnemingen gemeld had, dat de spechten al een aantal jaren broedvogel waren bij hun in de buurt. Een voorzichtige schat ting komt uit op 10 a 12 broedparen voor Goeree- Overflakkee in 1997. Buitengewoon leuk was dat er aan het eind van 1997 weer een stroom meldingen op gang kwam. waaruit bleek dat veel mensen nog niet vergeten waren dat de Grote Bonte Specht de vogel van het jaar was. We verwachten in de komende jaren een toena me van het aantal spechten omdat op Goeree- Overflakkee de laatste jaren nogal wat bomen aan geplant zijn. Het is dan wel noodzakelijk dat deze bomen ook oud mogen worden, want oudere bomen zijn het meest aantrekkelijk voor spechten. 25

Sterna | 1998 | | pagina 27