Goeree-Overflakkee Koekoek: vogel van het jaar 1998 op Goeree-Overflakkee Het is inmiddels al de derde keer dat de Vogel werkgroep van Goeree-Overflakkee een vogel van het jaar kiest. Na de Patrijs en de Grote Bonte Specht is het nu de beurt aan de Koekoek. Het was niet nodig ont dit al in het begin van het j aar bekend te maken, omdat de Koekoek een echte zomervogel is en pas half april uit het overwinteringsgebied in het zuidoosten van Afrika terug komt. Maar dan zullen we ook weten dat hij er is. want van de vroege ochtend tot de late avond roept hij zijn naam. In de eerste plaats om zijn eigen gebied af te bakeren en in de tweede plaatsom een vrouwtje te laten weten dat er een echte man in de buurt is. Het vrouwtje maakt een heel ander geluid. Zij lacht. Misschien doet zij dit welbij de gedachte aan wat ze gaan doen in deze nieuwe lente. Eieren leggen vindt zij tot daar aan toe, maar broeden doet ze absoluut niet. Daarom gaat ze op zoek naar pleegouders. Ze verkent de omgeving en zoekt zorgvuldig de nesten uit. Het moet namelijk een zelfde soort nest zijn. waarin zij zelf is groot ge bracht! Haar eieren lijken ook op de eieren van de pleegouders. Als zij zelf is opgegroeid bij een Heggemus, dan legt zij één ei in zo'n nest. Om plaats te maken wipt ze een van de oorspronkelijke eieren uit het nest. dit alles gaat razendsnel. Er zijn wel 50 tot 100 soor ten vogels die te maken kunnen krijgen met een Koekoeksei. Bekende pleegouders zijn de Gras pieper, Kleine Karekiet en de Wittte Kwikstaart. Het ei van de Koekoek heeft opmerkelijk weinig tijd nodig om uit te komen. En als het jong is uitge komen, is het zijn eerste taak de eieren -of als die al uit zijn.de jongen- over de rand van het nest te kie peren. Daarvoor wordt de rug gebruikt. Vervol gens spert het zijn snavel wijd open ten teken dat de pleegouders aan de slag kunnen om voedsel te zoe ken. Ondertussen groeit het jongals kool en is al spoe dig veel groter dan zijn verzorgers. Feitelijk is het haast onbegrijpelijk dat die "niets" in de gaten heb ben. Zo komt hel wel voor dat bij het voederen de kop of de rug van het jong als landingsplaats wordt gebruikt. Een verbazingwekkend gezicht. Het Koekoeksvrouwtje legt in deze periode wel 20 eieren, vaak met een tussenruimte van 2 dagen. Om de eieren te bevruchten heeft ze verschillende mannetjesverzameld! Zokomthetdat.alswij Koe koeken zien. er vaak een aantal bij elkaar zijn. Meestal horen we ze, maar wie even stil blijft staan en rustig afwacht, zal heel regelmatig onze vogel van het jaar te zien krijgen. Dat blijkt een behoor lijk grote vogel te zijn. zoiets als een Torenvalk. De bovenkant en ook de keel zijn blauwgrijs. De on derkant is witachtig met heel opvallende dwarse strepen, vergelijkbaar met die van de Sperwer. Foto: Henk Harmsen. Maar de vleugels zijn, in tegenstelling tot die van de Sperwer heel puntig. Tijdens het vliegen slaan de vleugels heel ver naar beneden. De staart is lang en afgerond. Misschien is te zien dat de poten geel zijn. Als vogelwerkgroep hebben we een aantal vra gen. Ten eerste als u de Koekoek ziet of hoort of u dat wil opschrijven met datum, plaats en misschien wel aantal.Ten tweede als u wel eens opgroeiende koekoeksjongen gezien hebt dat door wil geven. Heel interessant is het om te weten bij welke vogel soort dat dan gebeurd is. En ten derde of u dat wilt opsturen aan: Dick Wilbrink Rembrandtlaan 158 3241A L Middelharnis 26

Sterna | 1998 | | pagina 28