Agenda Schouwen-Duiveland (zie voor meer informatie blz. 22 en 23) 18 april Vogelwandeling bij het Ouwerkerkse krekengebied. Verzamelen om 9.30 uur bi j de zuidwesteli j ke toegang 24 april Jaarvergadering in Geref. Kerk te Burgh-Haamstede. Aanvang 19.45 uur 21 mei Vogelgeluidenexcursie in het Slotbos te Haamstede. Verzamelen om 5.00 uur aan de Mooi weg lOjuli Nachtvlinderexcursie in het Slotbos te Haamstede. Verzamelen om 22.00 bij ingang Slotlaan (dorp) 12 sept. Vogels (en planten) kijken op Neeltje Jans. Vertrek 9.30 uur parkeerterrein Topshuis 17 okt. Vogelen in het Dijkwater. Verzamelen om 9.30 uur bij start wandelroute aan de Weg door het Dijk water 14nov. Steltloper- en eendenexcursie langs de inlagen. Start om 9.30 uur vanaf Café De Heerenkeet Goeree- O verflakkee 30 april Verkoop van wilde planten en vijverplanten op de Geraniummarkt te Sommelsdijk 21 mei Vroege-vogel-excursie Bokkepolder. Start 6.00 uur ingang Kwade Hoek Zandhagedis of Levendbarende hagedis? Jan-Piet van Waveren kwam nog op de proppen met een kleurenfoto van een hagedis. Of ik wist om welke soort het ging? Er waren twee mogelijkheden: Zandhagedis of Levendbarende hagedis.Beide soorten komen op Schou wen voor, al is de eerste beslist veel zeldzamer dan de tweede. Omdat de hagedis duidelijk groen gekleurd was met een donker gedeelte aan de zijkant dacht ik in eerste instantie dat het om een c? Zandhagedis ging. Temeer omdat in mijn literatuur voor de Levendbarende hagedis alleen bruin wordt genoemd met een anders gekleurde buik (bij cf roodachtig en bij grijs of blauwachtig). De verdeling in donkere en lichte partijen kwam echter niet goed overeen met de mij ter beschikking staande afbeel dingen. Bestudering van de foto met een loupe deed het vermoeden rijzen dat het hier toch een Levendbarende hagedis betreft. De zwarte vlekjes aan weerskanten van de lichte lijnen op de rug wijzen ook in die richting. De groene kleur en ook de enigszins gestreepte staart (met zwart-wittebandjes) bleven in dit verband echter raadsel achtig. Mogelijk weet een van onze lezers er meer van. Wel vaker worden Levendbarende hagedissen verwis seld met de Zand(=Duin)hagedis,zeker wanneerze in de duinen gezien worden. Zekere meldingen van de Zand hagedis zijn mij van de laatste jaren niet bekend. Jan-Piet van Waveren maakte deze foto (ca. juni 1995) bij de Pasenhil (Amersf. coördinaten 040-413). Hel dier waagde zich aan de oversteek van de open zandvlakte nabij de ingang van Het Zeepe. Dat ging bij stukjes en beetjes.zodat fotograferen mogelijk was. Aardig is dat de sporen van poten en staart in hel mulle zand te zien zijn. Meestal hoor je alleen maar wat geritsel, of zie je zo'n beest snel wegschieten. Logisch dat je zelden met zeker heid kunt zeggen welke soort het betrof. Kees de Kraker

Sterna | 1998 | | pagina 31