Landschap 19 toen ondergang was nabij. In Amoeba 1939 verzuchtte Ab Besemer (later hoogleraar in Wageningen): "Geen duinlandschap is zo grondig bedorven als het Schouwse Verklikkerduin.dat een vergelijking met klassieke stuifgebieden als die van de Kurische Nehrung en Noord-Jutland glansrijk kon door- staaan. Rechte rijen van dode takken trachten nu het zand tot bedaren te brengen" (De Kurische Nehrung lag toen in Oost-Pruissen. Duitsland; nu ligt het in de Russische enclave tussen Litouwen en Polen en noordelijk van Kaliningrad, het vroegere Koningsbergen). Dit vastleggen van de duinen werd zonder al te veel fantasie uitgevoerd door de Dienst der Domeinen van het Ministerie van Fi- De enorme stuifvallei van foto 4 door Rykel ten Kate uit 1936 is al gedeeltelijk te zien op foto 3 en op het kaartje is het de 750 m lange vallei tussen het Verklikkerlicht en de duintop van 28.2 m. Reeds op zeekaarten uit de 17de en 18de eeuw staan deze hoge stuivende duinen aangegeven als Lange Witte Duin en op landkaarten staat hier steeds de Groote Blenck. Ook hier op foto 4 is de vallei tot vlak boven het grondwater uitgestoven. De oriëntatie van de val lei is zuidwest-noordoost en de sterke verstuiving moet in het eind van de 19de eeuw begonnen zijn. toen het onderhoud minimaal was. Er zijn geen ar cheologische vondsten uil bekend, meester Hu- bregtse tekende de vallei zelfs niet in op zijn kaar ten. De hellingen zijn zo steil dat afstorting van stukken duin met Helm te zien is. Dat kan gebeurd zijn na zware regenbuien.Thans is de vallei geheel dichtgegroeid en dus vastgelegd. De huidige be heerder Staatsbosbeheer noemt het de Binnenver- klikker. Kleine stukken vallei worden gemaaid en hebben een prachtige begroeiing van o.a. orchi deeën, als Moeraswespenorchis en Vleeskleurige orchis. Lees hierover het artikel 'Grondwaterbe- heer en regeneratie in de duinen van Schouwen" door John Beijersbergen in Sterna nr. 2 - 1991, biz 49-64. De laatste foto 5 (onbekende fotograaf en onbe kendjaar) laat de oostkant van het Duinhoevepad zien met nog net de kop van de sluifvallei Konij nencircus rechts boven het midden. We zien hier de lage vroongronden die dus bedreigd werden door het zand van de wandelende Verklikkerduinen. Ze worden beweid met koeien. De rechte lijn richting witte huisjes is een lage dijk aangelegd in 1858 tus sen de Oude Hoeve en het Watergat. Men vreesde toen een doorbraak in het smalle duin en maakte een (duin)inlaagdijkje. Dit smalle duin is de plaats waar vóór de 17de eeuw een open verbinding naar het strand en de zee was: het Palinxgat. De duin- boeren van de Westeren en Oosteren Ban loosden hier na de winter overtollig water. Op een kaart van Daniël Verburcht uit die tijd in het oude stadhuis van Zierikzee is deze afwatering te zien. In feite was het een vergraven slufter die daar door de dui nen brak en wie weet kwamen kleine scheepjes via het Palinxgat naar binnen om bij storm te schuilen en een schietgebedje te doen in de kapel van Onze Lieve Vrouwe op Zee die ook in de buurt lag en door de stuivende Verklikkerduinen onder het zand is geraakt. Wat is er veel te zien vanaf het Duinhoevepad. Winst en verlies: dan voor de mens. dan weer voor de natuur! Een gevarieerd landschap waar we wel heel zuinig op mogen zijn 4

Sterna | 1998 | | pagina 6