2. Zeepe en Slotbos Dit gebied beslaat in totaal 342 hectare en is in beheer bij Natuurmonumenten. Het Zeepe Het Zeepe is een circa 300 hectare groot, zeer ge varieerd duingebied, met schrale en verruigde duingraslanden, loofbos, duinstruweel en stuif- vlaktes. Het beheer is gericht op een herstel van vochtige duinvalleien en schrale graslanden. Vo gels van struweel en jong bos zijn er goed vertegen woordigd. maar kenmerkende soorten voor ouder loofbos zijn vooralsnog dunner gezaaid. Ook typi sche soorten van open terrein en water en moeras komen wat minder uit de verf, maar zijn naar de huidige Schouwse Westhoek-normen toch relatief goed vertegenwoordigd. De meest algemene broedvogels van het Zeepe waren in 1997 Fitis (174 territoria), Heggemus (80), Houtduif (55). Grasmus (48) en Fazant (47). Van een aantal Rode Lijst-soorten werden territoria opgemerkt, te weten van Dodaars (2).Velduil 1 Groene Specht (11). Paapje (1), Roodborsttapuit (8) en Tapuit (3). Daarmee herbergt het Zeepe dc meeste Rode Lijst-soorten en -paren van de in 1997 onderzochte Schouwse duingebieden. Het Zeepe wordt sedert 1984 jaarlijks geheel op broedvogels geïnventariseerd door de Vogelwerk groep Schouwen-Duiveland (zie bijv. Vergeer 1994). 1997 was in deze reeks het beste jaar voor Wulp, Holenduif, Turkse Tortel, Groene Specht, Boerenzwaluw. Heggemus, Roodborsttapuit, Grasmus, Tjiftjaf, Fitis, Pimpelmees, Koolmees, Gaai, Ekster en Zwarte Kraai. Het accent in deze reeks ligt duidelijk op soorten van bos en struweel. Daarnaast zijn de positieve ontwikkelingen bij Wulp -een vogel van open duingraslanden- en Roodborsttapuit. die open struweel nabij geva rieerd open terrein bewoont, opmerkelijk te noe men. Buizerd, Scholekster, Houtduif, Velduil, Witte Kwikstaart, Paapje en Barmsijs evenaarden in 1997 hun beste score sinds 1984. Een aantal sinds 1984 geregeld vastgestelde broedvogels ontbrak dit jaar in het Zeepe. Het gaat om Fuut.Wintertaling, Slobeend. Waterral.Water snip. Zilvermeeuw. Ransuil. Boompieper. Spotvo gel. Fluiter, Wielewaal, Grauwe Klauwier. Spreeuw en Rietgors. Veel water- en moerasvogels dus. een groep die we bij de opsomming van soor ten die het goed doen volledig missen. Een andere opvallende soort is de Grauwe Klauwier, die in 1995 na enkele jaren van afwezigheid weer present was, maar nadien (nog?) niet is teruggekeerd. Slotbos Het Slotbos meet slechts 42 hectare.maar is toch een der rijkste bosgebieden van de Delta. Het is dan ook niet verwonderlijk dat typische broedvo gels van ouder loofbos nergens binnen het Schouwse duin zo goed vertegenwoordigd zijn als juist hier. Ook een aantal kenmerkende soorten van jong bos doen het nog goed in het Slotbos. Min der bosminnende soorten ontbreken er vrijwel vol ledig. De meest algemene broedvogels van het Slotbos waren in 1997 Winterkoning en Roodborst (28 ter ritoria), Merel (26), Houtduif (22) en Zanglijster (18). De enige Rode Lijst-soort in het gebied is de Groene Specht (4). 1997 was een erg matig jaar voor de broedvogels van het Slotbos. Geen enkele Veldleeuwerik Anno 1997 is de verspreiding van de Veldleeuwerik beperkt tot het meest open noordelijk deel van het Zeepe en het Vliegveld. En dan te bedenken dal een onderzoeker de soort in 1975 nog omschreef als 'de meest talrijke broedvogel van de open duinland schappen in het duingebied van Schouwen' (en dan ook tientallen paren in zowel Zeepe als Groene Duin telde). Het kan verkeren! Verruigingen verstoring lijken de sleutelfactoren voor deze forse afname, die overal langs de Nederlandse kust is opgetreden. 39

Sterna | 1998 | | pagina 13