rf Korte mededelingen Slechtvalk slaat grazende Rotgans Vanuit de vogelwachterswoning op de Hompel- moment opgemerkt en voordat ze konden opvlie- voet zagen Philipp Derks en ik het volgende:"Op gen werd een exemplaar aan de buitenkant van de 12 april 1998 cirkelde er een Slechtvalk nabij de groep geslagen. Nog even zagen we geklapper van veeschuur op de Hompelvoel. Kort daarvoor had vleugels en later stak af en toe de kruin van een ze enkele postduiven uit de kokmeeuw/grote prooiplukkende Slechtvalk boven het kopje in de sternkolonie opgejaagd, die daar dekking hadden Ganzewei uit. Argwanend rondkijkend. Machtige gezocht. Maar ze zette de achtervolging niet in. vogel met boevenmasker. Even later gleed ze af in zuidelijke richting en Omdat het allemaal zo snel gegaan was en de zette een vrij steile duikvlucht in. Meeuwen en prooivooronsniettezienwas.begonnenwetetwij- stems vluchtten massaal het water op. De neersui- felen.Was het inderdaad een Rotgans die werd ge zeilde vogel met de kijker volgend, verwachtten wij slagen en niet wat anders? De donsveertjes die als dat op een meeuw, Holenduif of iets dergelijks ge- sneeuwvlokken in het rond vlogen, wezen echter stolen zou worden. Groot was de verrassing toen toch wel op een Rotgans. de valk laag over de grond scherend in volle vaart Na circa een half uur plukken en eten vertrok de tegen een Rotgans knalde en beiden in een buite- Slechtvalk in oostelijke richting. Hoog cirkelend ling achter een bultje in het terrein verdwenen. De en daarna afglijdend naar de Slikken van Flakkee. Rotganzen hadden de Slechtvalk pas op het laatste Om zekerheid te hebben riskeerden wij nog een maal een verstoring van de Kolonie, waar we altijd superzuinig op zijn en die, die middag al zoveel te verduren had. Daar lag de Rotgans, de hals en een stukje van de borst geplukt en wat van gegeten maar verder helemaal gaaf. Zwarte kraaien had den er later nog een hele kluif aan." Hoewel niet zo heel erg groot, leek een Rotgans voor ons gevoel toch wel een buitengewone prooi voor een Slechtvalk. Op de Hompelvoet slaan ze in het voorjaar vrijwel uitsluitend postduiven. Het Handbuch der Vogel Mitteleuropas vermeldt ech ter: "De Slechtvalk heeft ondanks zijn relatief een zijdige manier van jagen, met minstens 210 soorten (van Goudhaantje tot Blauwe Reiger) de meest uitgebreide lijst met prooidieren van alle roofvo gels." Het bijzondere zat er naar ons gevoel ook in. dat deze prooi op de grond geslagen werd. Moge lijk kon de valk dit doen zonder het risico in volle vaart tegen de grond tc smakken, doordat de gan zen op een ruggetje liepen en de valk zodoende iets omhoog kon stoten. Foto 's:Kees de Kraker. 48

Sterna | 1998 | | pagina 22