De Zeearend lijkt welhaast een hallucinerende kracht te hebben voor de pleitzorgers van nieuwe natuur. Hier een on volwassen vogel boven het Hollandsch Diep. Foto: Gerard Ouweneel. Getijdenbewegingen 'Nieuw Rotterdams Peil' verwacht de de terugte brengen getijdenbewegingen,samen met de rivier- afvoeren, voldoende krachten zullen hebben om zowel in de zeearmen als in te ontpolderen gebie den de klok terug te draaien om te komen tot eco logisch herstel. Over heropening van het Grevelin- genmeer rept de nota niel. Drie openingen naarzee zijn te creëren: via de Haringvlietsluizen, via een 'regelbare' opening in de Philipsdam en als derde via het traject Hartelkanaal, Oostvoorne Meer naar het Brielse Gat, waarvoor men overigens de bestaande zeewering zou moeten verleggen. Om via het Krammer-Volkerak, Zijpe en Mast gat weer verbinding tot stand te brengen tussen Oosterschelde en beide achterliggende riviersys temen. lijkt op het eerste gezicht aantrekkelijk. Maar de vraag rijst of de kwalitiet van het rivierwa ter zulks wenselijk maakt. Blijven over de als stormvloedkering te gebruiken Haringvlietslui zen, waarbij een deskundige vraagtekens heeft ge plaatst of deze bij maximale opening voldoende ca paciteit hebben om de getijdenbewegingen in een vergroot stroomgebied vormend en duurzaam on derhoudend werkzaam te kunnen laten zijn. In de recente studie "Ruimte voor estuariene ecotopen' behandelt de Werkgroep Ecologie en Landschap MER Beheer Haringvlietsluizen de te voorziene milieueffecten bij vier alternatieven: het nul-alter natief (voortzetting huidige situatie), bij gebroken getij, bij getemd getij en als vierde de door'Nieuw Rotterdams Peil' bepleite stormvloedkeringoptie. Het pleidooi om creatief om te gaan met de enorme massa vervuild slib waarmee Rijnmontd zit opge scheept,spreekt aan. Het idee is deze gronden weer een rol te laten spelen in de te herintroduceren mi- lieu-dynamiek. Zoals bekend leurt Rijkswater staat rond met deze vervuilde sliblast. Tot dusver krijgt de organisatie voor iedere voorgestelde dumpplaats de handen niet op elkaar. Overigens, alvorens het bewuste slib in circulatie gebracht gaat worden,zal het eerst schoon moeten. Met zorg signaleren de schrijvers dat rond de zeearmen een groot gemis bestaat aan bossen als potentiële broedplaatsen voor roofvogels en reiger- en aal scholverkolonies. Ze betuigen instemming met de bescheiden ontwikkeling van bossen zoals op de Hellegatsplaten, waarbij de notaopstellers overi gens over het hoold zien dat deze bossen voor een belangrijk deel duindoornstruwelen betreffen. Wanneer een geteijregiem zout water doet terug keren in het Haringvliet en Krammer-Volkerak kan het met de bosontwikkeling rap gedaan zijn. Waar en hoe Durf en originaliteit straalt 'Nieuw Rotterdams Peil' zeker uit. Veel valt te lezen over wat zou moe ten gebeuren. Veel minder over hoe de voorstellen te realiseren, met name ten aanzien van sociale en financiële consequenties.'Hoe en waar' zijn de vra gen die bij het lezen van de nota steeds rijzen. De ruimte voor die enkele tienduizenden hectares na tuurgebied lijken vooral te moeten komen van de oevers van Hollandsch Diep en Haringvliet. Het voorstel is een zijwaartse verbreding van de estu aria door jonge polders uit te dijken. De auteurs voorzien dat door de aanwezigheid van sloten in deze te ontpolderen gebieden,zich snel krekensys temen zullen ontwikkelen. De omslagtekening van de nota suggereert een voor nieuwe natuur gereedliggende lege ruimte in de HoekscheWaard.opVoorne-PuttenenopGoe- ree-Overflakkee. Degeen die ter plekke woont, weet wel beter. Ik heb lang naar die omslagprent zitten kijken. De huizenmassa's van Rotterdam en Dordrecht staan er prominent op. Rozenburgs' in dustrie ook. Maar het industieterrein bij Moerdijk niet. De langs de noordoever van het Hollandsch Diep geprojecteerde kassen staan er ook niet op. Ter plekke is een grootschalig moerasgebied met 54

Sterna | 1998 | | pagina 28