Omslagtekening rapport "Nieuw Rotterdams Peil", met enige plaatsaanduidingen van Gerard Ouweneel. meanderend krekensysteem te zien, dat terloops ook het redelijk uit de kluiten gewassen Numans- dorp heeft verzwolgen. Kennelijk is hier een ontpoldering aangegeven. Hoe het Sommelsdijk- Middelharnis vergaat is niet duidelijk te onder scheiden. maar in ieder geval valt langs de noord kust van Overflakkee. vanaf Stad westwaarts gaande, ook een uitgestrekt open oevergebied te zien. Waar blijven alle huidige bouwsels met bewo ners om die 'enkele tienduizenden hectares' vrij te maken'? Als een liturgie komt de broedende Zee arend weer op de proppen, een soort met blijkbaar hallucinerende krachten voor pleitbezorgers van nieuwe natuur in dit land. Mij ontbreekt het inle vingsvermogen een situatie te aanvaarden waarin op een uurtje fietsen van Rotterdam, een vrij toe gankelijk natuurgebied van enkele tienduizenden hectares, dat broedende Zeearenden herbergt. Ondanks dat voorjaar 1998 aan de rand van de in Mecklenburg liggende stad Wismar een paartje Zeearenden nestelde in het zicht van een McDo nald's en een Chryslergarage. Attracties Soms jaagt het jargon schrik aan. Op pagina 46 wordt gesproken over 'attracties als de Biesbosch, Tiengemeten en de Kwade Hoek'. Welnu, bij het woord'attracties' denk ik niet aan de Kwade Hoek, maar aan pretparken en kieteltuinen als Bobbe- jaanland of Walibi. Wellicht houden de op pagina 44 vermelde draagvleugelboten, die in staat zullen zijn vanuit het centrim van Rotterdam hel publiek binnen het half uur naar uitgestrekte natuurgebie den van de Biesbosch en het Haringvliet te bren gen, verband met deze 'attracties". Ook moest ik denken aan de bewoners van Rozenburg, die nu eindelijk.nadat decennia langrondom alleen maar raffinaderijen verrezen, op loopafstand van hun dorp 'zwerfnatuur' gaan krijgen. Maar goed. ik ken het Rozenburg van de vijftiger jaren,zodat ik waar schijnlijk te historisch belast ben. Of misschien drukt mij de wetenschap dat tussen heden en hel jaar 2015 in dit land een half miljoen woningen ge bouwd zullen worden, de meeste uiteraard in of rond Randstad. Gerard L. Ouweneel. Literatuur Bomhoff,E.J. 1998. Achter de schermen II.NRC-Handelsblad29 mei 1998. Roou, S.A.M. van, E. Lofvers, P. Paalvast R. Posthoorn. 1997. Ecotopenverdeling in hel Haringvliet-estuarium bij ver schillende alternatieven voor het beheer van de Haringvlietslui- zen. RIZA rapport 97.096. Winden A. van, W. Overmars, G. Litjens W. Helmer. 1997. Nieuw Rotterdams Peil. Stad en natuur in de monding van Rijn en Maas. Uitgave Stromingbv in opdracht van Wereld Natuur Fonds. 55

Sterna | 1998 | | pagina 29