De Van Harinxma's hadden sinds 1962 een va kantiewoning aan de Bakkersweel (zie Sterna 35:3) nabij Nieuwerkerk. Nadat ze zich hierin 1994 definitief gevestigd hebben is de gelegenheid ge komen voor Frans Jansen om af te treden en neemt Albert van Flarinxma het roer van hem over. Vóór aanvang van zijn voorzittersperiode heeft Albert wat aarzelingen tussen al die natuur- en vo- gelkenners,maar ondertussen gewend aan de eigen sfeer en gezelligheid binnen het bestuur neemt hij na het vertrek van Frans moeiteloos over met grote interesse voor planologie, jeugdvogelwacht en an dere werkgroepen. Hij concludeert.dat hij het bij de Vogelwacht ontzettend naar zijn zin heeft gehad. Hij hoopt dan ook dat na zij n aftreden straks de con tacten met de leden van de club zullen blijven. Bin nen het bestuur is hij een groot voorstander van meer integraal denken,geen "hap-snap" en niet de zaken uit hun verband halen. En vooral niet gillen voordal je geslagen wordt, anders ben je niet ge loofwaardig. Bij de talloze discussies over planolo gische ingrepen die natuur en landschap tekort doen geeft Albert zowel ruimte als sturing. Wat be treft de planologie is er gedurende zijn voorzitters periode heel wat gepasseerd: "we hebben een tur bulente tijd meegemaakt". Twee zaken wil hij er uitlichten, namelijk de windmolens bij Dijkwater en de landschapscamping bij Brouwershaven, omdat de Vogelwacht het voor het eerst niet eens is met het beleid van de overkoepelende organisatie, de Zeeuwse Milieufederatie. Dat was nog niet eer der gebeurd. Na enig scheef naar elkaar kijken wordt nu eikaars mening geres-pecteerd. maar het blijkt dat de "totaalvisie" van de ZMF voor de hele provincie,bij nadere invulling op verkeerd gekozen plaatsen wel eens minder gelukkig kan uitpakken. Maar goed dat er een waakhond ter plaatse is Albert heeft veel waardering voor de werkgroe pen met name degene die zich op de jeugd richten, zoals de jeugdvogelwacht, werkgroep schoolbiolo- gie en de werkgroep actief terreinbeheer-"tsjonge wat draaien die clubs goed" - en is blij met die spe ciale mengeling van gedrevenheid en enthousias me die de sfeer bij de Vogelwacht kenmerkt. Ook de gezelligheid wordt niet uit het oog verloren (Kaatje en Kootje) tijdens de jaarlijks gehouden actieve ledendag en wat dat betreft zullen de be stuursleden en werkgroepcoordinatoren zich de jaarlijkse gezellige avond in het huis aan het weel blijven herinneren. Als we hem vragen wal hij vindt van de rol van de Natuur- en Vogelwacht na de eenwording van de gemeente, is hij van mening dat die niet wezenlijk zal veranderen. De structuurvisie van de gemeente ziet er goed uit maar invulling door het combineren van zaken die niet gecombineerd kunnen worden, blijft een reden om met politici waakzaam te blij ven. Wat dat betreft blijft wethouder Veerhoek (ruimtelijke ordening) een grote tegenspeler ko mende jaren. Zo zegt hij glimlachend: "Ongetwij feld zal de heer Veerhoek ons werk waarderen en er ook af en toe gemak van hebben. Zou het moge lijk zijn dat hij voor het eerst - het is echt nog nooit gebeurd - eens een waarderend woord over heeft voor de Vogelwacht. Of het nou gaat om onze op stelling ten aanzien van recreatief medegebruik van natuurgebieden, de automobiliteit in de West hoek, de windmolens, plan Tureluur of de struc tuurvisie van de gemeente, het maakt niet uit. Het zou te prijzen zijn als de Vogelwacht niet alleen ge bruikt werd door politici om zich tegen af te zetten als het niet uitkomt, maar ook eens een steuntje in de rug te geven als de natuur in het geding is. Ten slotte zou de gemeente zich daar ook sterk voor moeten maken en het niet alleen aan ons moeten overlaten. Bij uitbreiding met alweer een camping moetje ook eensnee durven zeggen". Na een avondje bomen nemen we afscheid van een superdemocraat die voorzitter is van een club die opkomt voor de belangen van rust. ruimte en natuur op het eiland. Redactie Activiteiten Natuur- en Vogelwacht 17okt. Vogelen in het Dijkwater onder leiding van de echte vogelaars van de Natuur- en Vogel wacht.Ver zamelen om 9.30 u. bij het startpunt van de Steven- sluiswandeling aan de Weg door het Dijkwater. Vergeet je kijker niet bij deze excursie, het zou jammer zijn als je de hier eerder gesignaleerde Zilverreiger en wellicht nog rondstruinende Bruine Kiekendief zou moeten missen. De kans op Fuut, Brilduiker en andere eendachtigen en misschien ook ganzen en zwanen is groot in het water van de jongste inpoldering van het eiland. 14 nov. Steltlopers- en eendenexcursie langs de inlagen. Start om 9.30 u. vanaf Café De Heerekeet, Boogerdweg 1 (bij haventje Flaauwers). De lei ding is, hoe kan dat anders, in handen van leden van de vogelwerkgroep. Wandelend over en langs de inlaagdijken is in dit vogelgebied bij uitstek altijd weer van alles te be leven. Met de kop in de nek rustende steltlopers, groepen fluitende Smienten, lawaaierige Bonte Pieten, ganzen, een tegen de dijk hangende To renvalk of boven de kale akkers zwevende Bui- zerdje weet nooit van te voren wat er zit, maar het is altijd de moeite waard! Na afloop in De Heerekeet in het vogellogboek schrijven en onder het genot van warme choco lademelk - of iets nog heters - napraten en genie ten van het uitzicht hoort er een beetje bij, pro beer maar "s. 57

Sterna | 1998 | | pagina 31