De botermethode Breng om de vastzittende teek ruim boter, margarine of andere vettige.niet bij tende.substantie aan. De teken (niet op drukken) evenals de aangrenzende huid zachtjes inwrijven. Wanneer de teek nog niet te veel is opgezwollen zit deze binnen een paar seconden aan de gebruikte vinger geplakt. Bij op gezwollen teken iets meer geduld oefenen, maar ook die laten los. Tijdens hetbloedzuigen steekt alleen het achterlijf van de teek uit de huid van de gastheer. de huid verborgen kop kan pakken om deze ver volgens met een simpel draaiende beweging uit de huid te verwijderen. Het Op stap-verhaal van Ger ard Ouweneel kwam bij hem op na lezing van de bijsluiter van zo'n "Tick Remover Set''. Deze Tick Remover (tekenverwijderaar) is voor f 17,95 te be stellen bij de Stichting Samenwerkende Artsen- en Adviesorganisaties in de Gezondheidszorg (SAAG, tel. 075-612 55 98), waar ook meer infor matie te bekomen is. Een elegante verwijdermethode wordt door Paul Marcus in de Gierzwaluw (het tijdschrift van de Vogelwerkgroep Amsterdam) beschreven. Hij had het weer gehoord van een stokoude blinde boer in Westfalen, wat niet wil zeggen dat het maar kwakzalverij is. De methode is gebaseerd op het volgende principe: Teken halen evenals veel insekten adem via ope ningen in de chitineuse huid, de zogenaamde tra chea. Door een vettige substantie op de teek aan te brengen, worden deze openingen afgesloten. Om niet de stikken zal de teek zo vlug mogelijk loslaten om een meer gezonde omgeving op te zoeken. Na het verwijderen van de teek (metTick Remo ver of botermethode), het wondje ontsmetten met jodium of alcohol. Besmetting Na een teek verwijderd te hebben zal er. wan neer een besmetting heeft plaatsgevonden, binnen drie weken rond de plaats van de beet een rode ringvormige plek ontstaan die geleidelijk groter wordt en in het midden verbleekt. Wanneer dat het geval is, dan onverwijld naar de huisarts. Griepach- tige verschijnselen als hoofdpijn, moeheid, pijn in armen en benen, kunnen daarbij ook optreden. Blijft behandeling achterwege dan kunnen zich maanden later allerlei verschijnselen voordoen (zoals; pijnlijke gewrichten, hartritmestoornis sen), die men niet zo vlug in verband zal brengen met een al lang vergeten tekenbeet. Het is daarom goed om de datum te noteren waarop u door een teek gebeten bent. Tekenbeten voorkomen De beste methode om niet door teken gebeten te worden is uiteraard het gebied waar die beestjes verblijven temijden.Wanneermenzich bij het ver blijf in de natuur aan de gebaande wegen en paden houdt en niet in het hoge gras gaat zitten, loopt men weinig risico door een teek besprongen te worden. Loopt men toch door een voor teken aantrekkelijk biotoop als ruige grasvegetaties of jong struweel, dan isgoed sluitende kleding aan te bevelen. De au teurs van het artikel in Duin kregen tijdens broed- vogelinventarisaties in de Kennemerduinen bij het doorkruisen van een begroeiing met Duinriet, wel tot 40 teken per 100 meter op hun broekspijpen. Daarvoor hoef je dus niet naar Ussurië. zoals Gerard Ouweneel. Loopt men door een dergelijk riscovol gebied dan is het zaak om tijdens de wan deling af en toe teken te "vlooien" en thuis het li chaam op vastzittende exemplaren af te speuren. Deze zitten bij voorkeur op warme plekjes als de liezen, oksels, knieholtes, achter de oren, bij de haargrens, maar ook op polsen, enkels, rug enz. Enige hulp kan men daarbij wel gebruiken en een potje met boter is waarschijnlijk handiger dan een tekenpincet, waarbij het nog wel eens mis wil gaan. Kan men ook bij dieren toepassen, die overigens niet gevoeligzijn voorde Lyme-ziekte. Literatuur Helm, Heleen van der Henk Wijkhuisen. 1993.Teken in het duin. Duin 16:24-25. Marcus,Paul J. 1998.Teken,gemakkelijkerte verwijderen dan u denkt. De Gierzwaluw 36:18-19. Staatsbosbeheer. 1992.Teek overbrenger van de Lyme-ziekte. Interne informatie SBB, Driebergen. Staatsbosbeheer. 1998. Geniet van de natuur... maar pas op voor teken! Folder SBB, Driebergen. 33

Sterna | 1998 | | pagina 7