De nieuwe "Atlas van de Nederlandse Broedvogels" is op komst, komt er ook een nieuwe "Vogels van Schouwen-Duiveland"? 1979 was voor de vogelaar een mijlpaal, want in dat jaar verscheen de Atlas der Nederlandse Broedvogels. Na zes jaar noeste arbeid, inventariseren, verwerken van gegevens, tekenwerk enz. was er een standaardwerk voorhanden waarin zowel beroeps- als amateurornithologen een schat aan informatie konden vinden. Het boek zou ook van grote waarde blijken te zijn voor mi lieudeskundigen, immers veranderingen in milieu en landschap zijn soms niet direct zichtbaar, maar wel meetbaar aan bijvoorbeeld de stand van een bepaalde vogelsoort. Als vast ij kpunt was er nu dus de Atlas. Avifauna Schouwen-Duiveland Een goed voorbeeld doet goed volgen. De Werk groep Avifauna van de Natuur en Vogelwacht vatte het plan op om een Avifauna van Schouwen-Dui veland te gaan samenstellen. Duidelijk een project van de lange adem, want het veldwerk begon in 1980 en duurde tot en met 1985. Het uiteindelijke resultaat was "De Vogels van Schouwen-Duive- land"dat in 1986 verscheen. Dit boek geeft behalve een uitvoerige beschrijving van de verschillende landschapstypen ook een compleet overzicht van het voorkomen van alle broedvogels, doortrekkers en pleisteraars op Schouwen-Duiveland. Er wer den gegevens gebruikt vanaf het verste naspeurba re verleden tot en met 1985. Voor vogelaars en an dere natuurliefhebbers die iets met het eiland "hebben" is "Vogels van Schouwen-Duiveland" een onmisbaar naslagwerk. Inmiddels zijn we bijna 15 jaar verder. Er is heel wat veranderd in landschapen milieu.denk alleen maar aan het gereedkomen van de Deltawerken en het steeds toenemend ruimtebeslag door toerisme en recreatie. Dat alles moet ook zijn weerslag heb ben gehad op de vogelstand, er zijn soorten verd wenen, er zijn soorten bijgekomen. Sommige soor ten nemen in aantal af, andere nemen juist weer toe. Met de ophanden zijnde ingrijpende verande ringen in landschap en grondgebruik aan de Schouwse zuidkust en de Herindeling Schouwen- Oost is het nu misschien een goed moment om een tussenbalans op te maken. Vanuit de vogelwerk groep gaan er dus al een aantal jaren stemmen op om te komen tot een "update" van "De Vogels van Schouwen-Duiveland". In welke vorm dan ook. Gedacht kan worden aan een aanhangsel, een apart rapport in een goedkopere uitgave of mis schien zelfs wel een heel nieuw boek. Een aantal zaken zijn inmiddels wel duidelijk: het zal een meerjarenplan worden en ook financieel is het pro ject helemaal nog niet rond. Er is nog niet eens ac tief naar sponsors etc. gezocht. Dus wie de schoen pastGelukkig is er al wel een spontane gift ge daan en dat is een hoopgevend begin. SOVON Ook bij SOVON. dat zijn de Samenwerkende Organisaties Vogelonderzoek Nederland, die in 1979 de Atlas van de Nederlandse Broedvogels sa menstelden, vond men het na bijna twintig jaar tijd worden om een nieuw atlas project op te zetten. De vogelwerkgroep is er zeer trots op dat Jan Willem Vergeer, iemand uit hun gelederen, bij SOVON is benoemd tot landelijk coördinator van het atlas project. Hij was al bij SOVON-werk betrokken, o.a. als districts-coordinator in Zeeland. In dienst verband bij de Provincie Zeeland had hij als me deauteur van "Broedvogels van Zeeland"zijn spo ren met het opzetten en uitvoeren van atlaswerk al ruimschoots verdient. Omstreeks 2003 zal de nieu we Nederlandse Broedvogelatlas verschijnen. Op dit moment wordt een landelijke inventarisatie uit gevoerd, welke drie jaar zal duren. De leden van de Vogelwerkgroep werken hier ook aan mee. In drie broedseizoenen moeten de 18 atlasblokken die ons eiland geheel of gedeeltelijk beslaan onderzocht worden. Een hele klus die drie jaar lang bovenop het reguliere inventarisatiewerk komt. Een leuke bijkomstigheid is wel dat de eigen resultaten mis schien zouden kunnen worden "meegenomen" in de Schouwse Avifauna update. Eilandelijk databestand vogelwaarnemingen Al meer dan een jaar wordt er gestaag gewerkt aan het aanleggen van een computer data bestand voor de "update". Hierin worden alle eilandelijke vogelwaarnemingen vanaf 1986 tot en met 1996 opgeslagen. Het mooie van zo'n computerpro gramma is dat gevraagde gegevens over een be paalde vogelsoort binnen enkele seconden door de computer berekend worden en in grafiek of zelfs in de vorm van een verspreidingskaartje kunnen wor den weergegeven. Ter illustratie: met de tot nu toe ingevoerde data kunnen we bijvoorbeeld voor een schaarse broed- vogel als de Strandplevier het aantalsverloop van de broedpopulatie over de periode '86 - '96 in on derstaande grafiek weergeven. Hierbij moet wor den opgemerkt dat er na invoering van alle gege- 42

Sterna | 1998 | | pagina 16