Goeree-Overflakkee Vogel van het jaar 1998 De roep van de Koekoek is voor dit jaar weer ver stomd. Begin juli werden ze voor het laatst ge hoord, maar de week daar voor werd het karakte ristieke geluid al duidelijk minder vaak waar genomen. Vanaf eind april hadden we er veelvuldig van kunnen genieten. De eerste melding was van 21 april en kwam uit Middelharnis.Dat was ietwat aan de late kant. In de week die daar op volgde, werd de Koekoek overal op Goeree-Overflakkee opge merkt. We konden 'm ook haast niet missen, want onze vogel van het jaar heeft een nogal doordrin gendgeluid. Tijdens de Geraniummarkt in Sommelsdijk. die gehouden werd op Koninginnedag, werden de be zoekers van de wilde bloemen kraam van de Land schapsvereniging G-O. uitgenodigd om "hun eigen" eerste Koekoek te melden. Dit werd een groot succes. Zo kwamen we door de enkele tien tallen meldingen te welen, dat onze vogel rond alle dorpen van het eiland gesignaleerd was. Van af het moment van aankomst hebben de Foto: Henk Harmsert. Najaarslezing Op donderdag 22 oktober organiseert de Vereni ging de traditionele najaarslezing. Natuurfoto graaf Henk Tromp uit Nieuwegein zal op deze avond een dialezing verzorgen. Centraal staat daarin de herfst, met uiteraard paddestoelen en volop herfstsfeer. Henk Tromp is een bekend na mannetjes geroepen om een reactie bij de vrouw tjes uit te lokken. Want als de vrouwtjes een man netje horen, antwoorden ze met een hinnikend /la chend geluid. Daarmee kan het mannetje bepalen waar hij heen moet. Het vrouwtje is de houdster van het territorium. Zij heeft de plaats uitgezocht waar zij bij een waardvogel haar eitjes gaat uit be steden. Bij het bekijken van diverse naslagwerken viel het op dat deze het totaal oneens waren over het aantal eieren dat een Koekoeksvrouwtje kan leg gen. Het varieert van 9 tot wel 20. Ons onderzoek zal hierover zeker geen uitsluitsel geven.omdat we liever niet in de buurt van nesten komen. Van alle mensen die gereageerd hebben, was er niemand die daadwerkelijk een nest heeft gezien, waar een Koekoeksjong door bijvoorbeeld een Heggemus. Kleine Karekiet of een Graspieper ge voerd werd. Zelfs niet toevallig. Dus moeten we het doen met die ene melding van een jonge Koekoek langs de Westdijk ten zuiden van Dirksland. Ech ter, voor eventuele aanvullingen houden we ons ten zeerste aanbevolen. Over de verspreiding van de Koekoek over het eiland kunnen we uit de ruim 60 reacties opmaken, dat onze vogel van het jaar voorkomt op heel Goe ree-Overflakkee. Van de duingebieden van Goe- ree tot en met Ooltgensplaat. Veel moeilijker is het om een juist aantal vast te stellen. Diverse van de tot nu toe meer dan 60 reacties kunnen van toepas sing zijn op een zelfde Koekoek. Verschillende mensen hebben beloofd nog met aanvullende ge gevens te komen. Dat in 1998 enkele tientallen Koekoeken ons eiland bezocht staat wel vast.Op dit moment (begin juli) zijn veel Koekoeken al weer aan het wegtrekken. Het eerst gaan de vol wassen vogels. Zij hebben hier niets meer te doen. De jongen blijven nog wat langer rondhangen. Zij gaan in augustus en soms zelfs pas in september beginnen aan een lange en gevaarvolle reis naar ZuidOost-Afrika. Dick Wilbrink tuurfotograaf. die al veel publicaties en lezingen op zijn naam heeft staan. Kortom,een avond die u niet mag missen. De avond begint om 19.30 uur in de aula van de "Landbouwschool" aan de Langeweg te Sommelsdijk. 58

Sterna | 1998 | | pagina 32