Doodshoofdvlinder. Illustratie uit: Sepp, Dag- en Nachtvlinders (1978, Bruna Zn. Utrecht/Antwerpen herfst, waarbij op veel plaatsen het water voor korte of langere tijd boven het maaiveld steeg.zul- len ook niet bevordelijk geweest zijn voor de ver schillende levensstadia (rups, ei pop) waarin vlin ders plegen te overwinteren. Afwachten maar wat 1999 gaat brengen,het blijft spannend. Nachtvlinders Hoewel dit verhaal over dagvlinders ging waren er ook een aantal meldingen over bijzondere nachtvlinders. Zo werd bij de familie Gast in Brou wershaven dit jaar tot driemaal toe een Doods hoofdvlinder in de woning aangetroffen. De Doodshoofdvlinder is een grote pijlstaartvlinder die jaarlijks vanuit Afrika naar het noorden trekt. Bijzonder van deze vlinders is dat ze een hoog pie pend geluid kunnen maken. Dat doen ze ter af schrikking wanneer je ze vastpakt, maar ook bij het binnendringen van een bijennest om honing te ste len. Dit laatste is kennelijk iets wal ze regelmatig doen, want het is opvallend dat er bij de familie Gast een bijennest in de schoorsteen zat.Tijdens de nachtvlinderexcursie bij Slot Haamstede konden de deelnemers twee van deze vlinders (1 dood, 1 le vend) mooi bekijken. Een andere vlinder was eer der in het jaar (april) naar binnen gevlogen. Nog een trekkende pijlstaartvlinder, maar deze is juist klein en overdag aktief, die dit seizoen door verschillende mensen werd waargenomen is de Meekrapvlinder (ook wel Kolibrievlinder ge noemd).Jan-PietvanWaverenmeldt 1 ex.op22juli te Sir Jansland. Met dank aan Chris v.d. Brugh, Jan-Piet van Waveren, Krijn Tanis en Anton Baaijens voorliet doorgeven van hun waarnemingen. 75

Sterna | 1998 | | pagina 17