er ongeveer 300jonge Visdieven en Noord se Sterns geringd konden worden door me dewerkers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee uit Middelburg. Dat betekent dat hel broedsucces meer dan 1 jong per nest bedroeg. Voor kolonies in het Deltagebied is dat zeer hoog. Rattenbestrijding en het aanbrengen van nestmateriaal lijken haast wel zeker verband te houden met het toe genomen broedsucces. Dat "onze" Noordse Sterns niet alleen van "ons" zijn blijkt uit een vondst in de Cauers inlaag in 1995 van een vogel die in 1978 in Nekselo in Denemarken als pul was geringd. Het dier werd dood op het nest aangetroffen, hoogstwaarschijnlijk dood gebeten door een rat! De vogelwerkgroep vindt dat "ingre- pen"zoals rattenbestrijding.maaien en het aanvoeren van nestmateriaal zinvol zijn en zal daar de komende jaren dus zeker mee door blijven gaan. Natuurlijk alleen zolang daar genoeg menskracht voor is. Als ie mand het volgend seizoen bij dit projekt of bij andere vogelwerkgroep-aktiviteiten mee wil helpen, dan kan hij of zij kontakt opnemen met Ted Sluijter, de coördinator van de werkgroep. Door de Werkgroep Actief Terreinbeheer, eveneens een werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht, worden jaarlijks soortgelijke activiteiten verricht in de Flaauwers Inla gen. Ook hier zijn de kolonies van meeuwen en sterns sterk gegroeid. De jaren 90 geven dan ook een herstel te zien van de vroegere rijkdom aan koloniebroedvogels langs de zuidkust, die in de jaren 70 en 80 vrijwel exit was. Het verheugend resultaat is te danken aan een combinatie van drie factoren: tewe- ten een schoner (zee)milieu, het uitvoeren van ingrijpende herinrichtingsmaatregelen en een actief beheer. Redactie. Foto 's: Floor Arts. 83

Sterna | 1998 | | pagina 25