Landschap 19 toen en tekenleraar Piet van der Weele uit Zierikzee en kunstschilder Herman Heuff uit Heemstede. Later is het huis verhuurd aan de familie Sillern uit Am sterdam. In 1941 bliezen de Duitse bezetters de oude lichtwachlerswoning op en werd ook het Ver- klikkerlicht vernield ("alleen de regenbak bleef staan"). In augustus 1946 kon W.F. Sillem de ruïne voor ƒ600,- kopen en kreeg hij ter plekke van bur gemeester Roëll van Haamstede en commissaris van de koningin De Casembroot toestemming het de "Klutenvallei" huis weer op te bouwen,mede vanwege de histori sche plaats. Dat betekende in de vakanties steen tjes bikken, maar tenslotte was in 1948 het nieuwe Verklikkerhuis klaar. Het staat op een unieke plek, ver van de dichtstbijzijnde bebouwing. Stuivende duinen Direct naast -of beter onder- het Verklikkerhuis waren omstreeks 1930 de duinvalleien diep uitge- stoven en zo waren er meertjes ontstaan. De fami lie noemde het de "Klutenvallei', vermoe delijk omdat er Kluten fourageerden. Drie broers Sillem en hun neefVan Marle waren enthousiaste amateur-ornitholo gen en al op jonge leeftijd lid van de Club van Nederlandse Vogelkundigen. Hun aanzienlijke vogelcollectie wordt op de p Universiteit van Amsterdam bewaard. Op de kammen van de stuifduinen zien we pollen Helm die het uitstekend doen onder de voortdurende aanvoer van vers zand. Door die zandbinders groeien de randen ook omhoog. Vooral de woeste schoonheid en veranderlijkheid inspi reerde op deze plek verschillende kunste naars. 's Winters in de sneeuw had het sterke duinreliëf bijna het voorkomen vaneen Alpenlandschap.

Sterna | 1998 | | pagina 4