1931 Vastleggen der duinen Het fotopaar 1927-1931 laat de grote verande ringen zien als gevolg van het vastleggen van de duinen. De Dienst der Domeinen plaatste in deze Rijksduinen loodrecht op de wind schermen van rijshout en daarbinnen pollen Helm. Dat haalde de dynamiek uit de stuifduinen en sindsdien begon dan ook een successie die eindigde in het Duin doorn/Vlier struweel dat er nu is. Ook werden nog wat dennen aangeplant. De grote vlakte op de voorgrond was een vochti ge duinvallei met Kruipwilg.orchideeën.Parnassia en Pirola (de familie sprak vanParnassiavallei'). Een weg door het duin? Op deze vallei lieten de vooroorlogse project ontwikkelaars hun oog vallen. De reclame was goed geregeld. In het nummer van de Katholieke Illustratie 20-6-1935 werd geschreven: "Door de gerieflijke luchtverbinding met het gansche land zijn nieuwe mogelijkheden geopend". Vanaf de Schouwse Boer, toen gedacht als centrum van Nieuw-Haamstede* naast het vliegveld,moest een weg komen n aar hetstranddatin de 'Parnassiaval lei' zou eindigen in een groot parkeerterrein. In 1937 ontstond daarover grote commotie in kringen van natuurbeschermers. Kunstenaar Heuff schreef een brief tegen de plannen met daarin onder meer: "Het karakter van het nw-deel van Schouwen ken merkt zich nog door een groote ongereptheid: aan de zee grenzende breede en smalle duinreeksen, afgewisseld door grootsche verstuivingen". De prille naluurbeschermings-organisaties haalden alles uit de kast om het gevaar te keren. Dr. Jac. P.Thijsse werd gewaarschuwd. Een drietal kop stukken ging het gebied op 17 juni 1937 bekijken (Van Burkom-KNNV, Cleyndert-Natuurmonu- menten en Van der Kloot-NJNZe constateerden dat de geprojecteerde weg door een kwetsbare duinvallei zou gaan en zou leiden naar een strand met interessantejonge duinvormingbij strandpaal 8 (nu paal 10). Verrassend is dan dat ze een alterna tief tracé voorstellen naar een noordelijker punt aan de kust bij strandpaal 9 (ook nu paal 9). De in specteur der Domeinen Verhoeven was echter scherp in zijn woorden tegenover Heuff en de zij nen "...moge ik nog opmerken dal het belang van den enkeling eenige weken rust en verkwikking te zoeken, niet opweegt tegen het genot, dat aan vele anderen geschonken kan worden door over een verharden weg, die m.i. geen vernietiging van het landschapsschoon ten gevolge heeft, het strand te bereiken..." We mogen dankbaar zijn voor de enkelingen die De geschiedenis van N.V. Mij Nieuw-Haamstede zou nog eens beschreven moeten worden. Bij de natuurbescher mingsorganisaties is het nodige te vinden en ook op het Rijksarchief in Den Haag (Dienst Domeinen) ligt materiaal. Een idee voor één van de nieuwe bewoners van Nieuw-Haamstede?

Sterna | 1998 | | pagina 5