Op stap Commissie met Gerard Ouweneel Onze Lachstern van de Knardijk heeft het niet gehaald. In het rapport '"Zeldzame en schaar se vogels in Nederland in 1991gepubliceerd in Limosa,staat de waarneming niet vermeld. Dus het lachsternexamentje dat wij op verzoek van de Commissie aflegden.bleek onvoldoende. Aan dat rapport uit 1991 ging een doorwrocht wikken en wegen door de Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avifauna, de CDNA vooraf. Deze waakt er over dat geen onwaarachtige vogel soorten de Nederlandse avifauna worden binnengeloodst. De vogelaar die bij het CDNA aankomt met een binnen de landsgrenzen waargenomen Lepelbekstrandloper -kansen overigens vrijwel nihil - kan rekenen op aanzienlijk steviger hersenspoelingen dan het het lach- sternexamen dat wij aflegden. De CDNA is natuurlijk onmisbaar en de taak moeilijk. Want de leden moeten een oordeel geven over waarnemingen van anderen. Wie garandeert dat waarnemers bij het opmaken van hun rappor ten, zich niet hebben laten inspireren door kant en klaarleksten uit veldgidsen Hetgeen niet de be doeling is. "Birdwatch", een Engels vogel(aars)tijdschrift, publiceert soms waarnemingsrapporten. Britse commissieleden geven dan in een volgend nummer commentaar. In Engeland worden vraagstukken rond nieuwe soorten voor de lijst.nognet niet voor gelegd aan het Lagerhuis. Soms scheelt dat niet veel. Zeker na de kwestie van de "Hastings Rari ties". Eerder deze eeuw kwam het Zuidengelse plaatsje Hastings met opmerkelijk veel premières op de proppen voor de Britse lijst. Steevast waren dat "verzamelde voorwerpen". Zo'n verfomfaaid vogellijkje was toen geld waard. Onder verdenking dat rond Hastings om geldelijk gewin met de puur heid van de Britse lijst gesold was, werden ruim der tig jaar geleden de meeste Hastings Rarities ge wipt. Die voltreffer galmt nog na. Barst Ook in Nederland is geschrapt en ontstond dei ning. Toegegeven, je moet lef hebben waarnemin gen van anderen, vaak gedaan op tijdstippen waar op de beoordelaar nog niet was geboren, als "onvoldoende gedocumenteerd" te onttronen. Een in het veld vergrijsde vogelaar vertrouwde mij eens toe "Gerard, ze hebben me niets overgela ten". Zo komen alle zichzelf en de Nederlandse lijst respecterende vogelaars onverbiddelijk de CDNA tegen. Bij mij ging het over een Scharrelaar. In die doodstille wat mysterieuze hoek van de Ambachts heerlijkheid Cromstrijen, trof ik er een op 2 juni 1979. Volmaakt gelukkig heb ik de vogel zitten be kijken. Toen ben ik vrienden gaan halen. Om de emotie te delen en samen te genieten van die helge kleurde vogel in het gouden avondstrijklicht. De volgende ochtend was de vogel vertrokken. Op weg naar...? Een paar weken eerder had ik ze over de Spaanse steppen noordwaarts zien trekken: blauwe reuzenvlinders in het scherpe mediterane licht. De Scharrelaar werd gemeld.Toen,veel later.het 1979-rapport uitkwam, stond hij als onbevestigde waarneming. Wat verbolgen vroeg ik rekenschap. "U hebt nagelaten te vermelden waarom uw vogel geen Indische Scharrelaar was" kwam als reactie. "Barst" dacht ik en ook omdat er heisa was over fo to's van een burgermeesterachtige meeuw die nooit meer terugkwamen, viel het besluit niet lan ger bij de Commissie met waarnemingen te sollici teren. En werd zelfs geen werk gemaakt van die Blauwe Ekster op het Muiderzand van 14 mei 1988. Trouwens, wie weet was dat een ex. kooivogel. Maar goed, in het vogelaarswereidje kunnen zaken lang nasmeulen en natuurlijk moet de CDNA haar ondankbaar werk doen. De Hastings Rarities werden tussen 1905 en 1919 verzamelden in 1962 ontmaskerd. Nog wordt geredetwist. En ook over onze Witkapnoddy op de Banc d'Arguin. waarvan Gerard Steinhaus destijds tevreden vast stelde "zo jongens, daarmee maken we een beste beurt", zijn nu nog Engelsen bezig. Dus misschien krijgen die Lachstern en Scharrelaar eens gratie. Zou de waarneming van een vorkstaartachtige meeuw op 2 november 1998 Haringvlietsluizen Stellendam, met de nevenstaande foto's door de Commissie als "voldoende gedocumenteerd "worden beschouwd? Foto's:Gerard Ouweneel. 66

Sterna | 1998 | | pagina 8