Dag vlinders in 1998 Kleine vos. Foto:Henk Harmsen. Kees de Kraker Vroeger, toen de milieubeweging wel erg doemdenkerig van start ging, had je van die stickers Dag vogels", "Dag bloemen" en "Dag vissen" die zo'n beetje heleinde van de natuur aankon digden. Was misschien ook wel nodig voor bewustwording en bezinning over: "waar zijn we nu helemaal mee bezig?". Zo'n kleine dertig jaar later is er gelukkig nog genoeg natuur om je druk over te maken en plezier aan te beleven. Hoe stond het met de vlinders in 1998. Waren er veel dagvlinders of was het toch een beetje "Dag vlinders"? Bronnen Voor informatie van dit overzichtje werd geput uit waarnemingen van Jan-Piet van Waveren (vnl. tuinen in de Kop van Schouwen), waarnemingen van Chris van de Brugh (dijk havendammen Bruinisse van Aquadelta tot Provinciale weg en zijn kavel op Aquadelta). infoVlin derwerkgroep Midden en Noord-Zeeland (mond. meded. Anton Baaijens). Krijn Tanis (enige waarnemin gen Ouddorp omgeving) en mijn eigen waarnemingen (tuin Burgh. akkerranden Zonnestraal bij Brouwersha ven en Kerkwerve.de Hompelvoet in de Grevelingen). Weersomstandigheden De weersomstandigheden zijn altijd van grote invloed op de voortplanting, groei, verpopping en het rondvlie gen van vlinders. Omdat 1998 in klimatologisch opzicht wel een heel bijzonder jaar was volgt hier een kleine op somming van maandelijkse karakteristieken. De winter was zacht en vrij droog, met in februari en maart opval lend hoge temperaturen, zodat er aanvankelijk van een vroeg voorjaar sprake was. April was erg nat. mei was vrij droog met enkele warme zonnige weken. Juni haalde in De Bilt het record als natste maand van de eeuw, ook bij ons viel er deze maand extreem veel neerslag. Juli was wisselvallig en vrij koel, waarna er in augustus enkele droge tamelijk zonnige weken kwamen. In deze zomer maanden stond er dikwijls veel wind. September werd be rucht door de geopende hemelsluizen op 13+14/9. daarna bleef het even droog. Aan het eind van de maand en in ok tober viel er echter ook weer een aanzienlijke hoeveel heid neerslag. 71

Sterna | 1998 | | pagina 13