Het zou kunnen zijn dat er daardoor minder ge schikt nestbouwmateriaal beschikbaar is voor de soort. Opmerking Redactie: Dit is onwaarschijnlijk. Juist in het natte voorjaar van 1998 zal op veel plaatsen geschikte klei aanwezig zijn geweest. Afname van de kwaliteit van het foerageergebied, bij voorbeeld door ongunstige weersomstandigheden in juni waarvan het effect langs de Oosterschelde groteris dan verder landinwaarts zoals veel harde ZW- wind.ligt meer voor de hand.) De afname in Zierikzee moet toegeschreven worden aan de verdergaande verstedelijking. Er waren slechts 7 nestenIn 1993 waren het er nog 49, een afname van bijna 86%. Dit jaar was ernogmaar één bewoond nest in de oude binnenstad, de ande re zes bewoonde nesten bevonden zich in Malta (5) en aan de Blokweg (1Kennelijk wordt het voorde Zierikzeese Huiszwaluwen steeds moeilijker om ongestoord geschikt nestbouwmateriaal te verza melen. Ook de voedselsituatie kan plaatselijk ver anderd zijn met als gevolg afname. In het inventari satierapport van 1997 wordt geschreven dat "de meeste nestentellers van meningzijn dat achteruit gang van de Huiszwaluw vooral toegeschreven moet worden aan "netheid' die veel bewoners aan hun huizen en erven stellen. Ze moeten die troep van uitwerpselen niet. Ook de modegril om daklijs ten groen en of donkerbruin te schilderen werkt negatief op het bouwen van nesten*. Lichte en of witte daklijsten zijn bij Huiszwaluwen optimaal in trek." Ongetwijfeld zullen door bovengenoemde netheid ook op Schouwen-Duiveland jaarlijks een X aantal nesten sneuvelen. We zouden een voor beeld moeten nemen aan de bewoners van een huis aan de Kapelleweg in Looperskapelle. Geen moei te was hun te veel om ondanks verbouwingswerk zaamheden de bewoonde nesten aan de gevel te ontzien! Willen we de ontwikkeling van de soort in de af gelopen zes jaar op landelijk en regionaal niveau vergelijken met die van Schouwen-Duiveland dan moeten we gebruik maken van zogenaamde in dexen. Dat betekent dat in de volgende tabel de populatie in 1993 per gebied op 100 is gesteld. We zien dat Schouwen-Duiveland de regionale dalende trend precies volgt tot 1997. Vanaf dat jaar Tabell.Huiszwaluw-indexen voorNederland.het Delta gebied Zuidhollandse eilanden en Schouwen-Duive land in 1993 t/m 1998.1993 is gesteld op '100. gebied/jaar 1993 1994 1995 1996 1997 1998 Nederland 100 88,4 81,9 84,0 79,8 Delta+ZH eil. 100 80,4 69.6 59,8 48,9 7 S'-Duiveland 100 83,4 69,5 61,9 60,1 67,1 (index voor "98 alleen van Schouwen-Duiveland be kend) lijkt de populatie zich te stabiliseren om in 1998 zelfs toe te nemen. Landelijk gezien gaat de afname veel minder snel en is er in 1996 een geringe toena me vastgesteld. In de rest van het Deltagebied en op de Zuidhollandse eilanden gaat de afname veel sneller; de populatie is in vijfjaar meer dan gehal veerd! Hoe voor de Huiszwaluw het jaar 1998 in heel Nederland en in het bijzonder in het Deltage bied is verlopen weten we pas volgend jaar als SOVON het verslag over 1998 publiceert. De Vogelwerkgroep blijft in ieder geval door gaan met de jaarlijkse tellingen. Waar mogelijk moeten we allemaal ons uiterste best doen om nes ten te beschermen. Ook bewoners van woningen die geschikt zijn als nestelplaats voor Huiszwalu wen zouden "Huiszwaluw minded" (gemaakt) moeten worden en misschien worden aangemoe digd om een kunstnest op te hangen! Laten we hopen dat er na 2000 zelfs in Zierikzee nog Huis zwaluwen broeden. Dankwoord. Veel dank is weer verschuldigd aan alle Vogel- werkgroep-leden die ook dit jaar op snelle en effi ciënte wijze, naast alle andere inventarisatie werk zaamheden. het eiland op Huiszwaluwen uit kamden! Literatuur. Leys, H.N. 1998 Inventarisatie van de Huiszwaluw en de Oever zwaluw in 1997. SOVON Beek-Ubbergen. Van den Ende.G.F.C. De Huiszwaluw op Schouwen-Duiveland in 1994. Sterna 39,4. Provinciale Zeeuwse Courant. Zaterdag 25-7-1998. Zwalu wen ontzien bij verbouwing. Veel nestgelegenheid verdwijnt ook door de moderne gewoonte om overstekende daklijsten glad af te werken,zonder uitstekende balkeinden (klossen). Recent gebeurde dat ook bij derenovatie van de voormalige R.T.M. watertoren te Burgh,die altijd in trek was bij Huiszwaluwen. Jammer! (Redactie). 87

Sterna | 1998 | | pagina 29