Strijen gaat om een waardevol gebied met grote kwaliteiten. Opzien baarden de Kwartels. In totaal werden 62 territoria vastgesteld (Ouweneel Strucker 1998).Vóór 1997 was de soort slechts incidenteel in het Oude Land gehoord. De overvloedige aanwe zigheid in het gebied in de voor Nederland toch al goede kwartelzomer van 1997, kan verband hou den met de overgangsfase van intensief naar exten sief beheer op een aantal percelen, waardoor voor Kwartels tijdelijk een attractief biotoop voorhan den was. In 1998 ontbrak de soort weer. In een langs de kreek De Keen voor natuurontwikkeling vrijge houden strook, vestigden zich direct soorten als Rietzanger, Bosrietzanger, Kleine Karekiet en Rietgors. Zomer 1997 bracht een paartje Bruine Kiekendieven er jongen groot; in 1998 keerde de soort terug. In mei 1997 verbleef korte tijd een Velduil in en rond de natuurontwikkelingsstrook en ook zomer 1998 werd weer even een exemplaar gesignaleerd. Tot slot kwamen winter 1997-98 Blauwe Kiekendieven langs De Keen overnach ten, met maximaal zes vogels half-december 1997 (med. van der Linden). Pias-dras Om in het reservaat schoner water te krijgen trof men maatregelen. In het noorden van het Oude Land. langs de Ritselaarsdijk, kwam een verbin ding tussen de Binnenbedijkte Maas en de Lage Vliet, waardoor het waterpeilin het noordelijke re servaatsgedeelte flink kon worden verhoogd en weilanden langs de oevers van de Lage Vliet een Tabel 1. Aantal broedparen van enkele karakteristieke vogels van het Oude Land van Stri jen zomer 1997. (Struc ker Witwieler 1997). Soort Aantal Soort Aantal Zomertaling 7 Grutto 102 Slobeend 65 Tureluur 23 Patrijs 17 Veldleeuwerik 183 Scholekster 80 Graspieper 92 Kievit 204 Gele Kwikstaart 89 Watersnip 1 pias-dras situatie kregen. Andere middelen om de waterkwaliteit verder te verbeteren zijn een ge scheiden waterhuishouding, ondiepe oevers (de zogenaamde onderwaterbanketten) en diepere sloten. Vanaf de Zuiddijk zij n de pias-dras percelen redelijk te overzien, maar blijven toch vogelsoor ten buiten zicht of determineerbereik. Om inzicht te krijgen welke vogelsoorten in welke aantallen het pias-dras gedeelte aandoen, maakte auteur in 1998 twee voettochten door het gebied en wel op 21 mei en op 27 september.Tabel 2 en 3 geven een deel van de resultaten van beide excursies. Afgezien van karakteristieke broedvogels waar onder 22 paar Grutto's in en rond pias-dras,leverde de excursie van21 mei een paar verrassingen op. Er was een paartje Bergeenden, 2 paar Kluten, 3 paar Kokmeeuwen en een paartje alarmerende Visdie- ven. Zeven Zomertalingen en de door het zwerk klievende 'blatende' Watersnip waren de kwalita- Plas-dras weilanden langs Lage Vliet in Oude Land Noord, mei 1998. Foto: Gerard Ouweneel.

Sterna | 1999 | | pagina 15