De trap van Westenschouwen, trekteiien in 1998 Leo Tromper Vanaf het einde van de zomer zo rond het laatste weekend van augustus, is er een aantal leden van de Vogelwerkgroep die 's morgens vroeg boven aan de trap van Westenschouwen de eerste twee uur van de zaterdag en/of de zondag doorbrengen. Mits het niet regent. De reden hiervoor is de jaarlijkse najaarstrek van de vogels die naar zuidelijker oorden vliegen. Waarom dan zo vroeg. Dit komt omdat de vogels die overdagnaarhetzuiden trekken.voornamelijk een half uur voor zons opkomst en twee uur daarna zich naar het zuiden verplaatsen Nu zult u misschien denken.dat is toch ieder jaar hetzelfde. Dat is voor een groot deel waar. maar lie t gaat er ook om soorten te zien of te horen die niet direct een gebruikelijke gast zijn voor Schouwen- Duiveland (S-D) (Grote Gele Kwikstaart, Euro pese Kanarie,Zeearend, Hop, Appelvink enz.) en ook de massale doortrekkers in die grote aantallen langs te zien trekken(Spreeuw, Graspieper, Koper wiek, Kauw en Vink). De Appelvink was dit jaar de mooiste waarneming van de najaarstrektelling, vooral omdat deze soort op S-D niet veel wordt waargenomen. Opmerkelijke gebeurtenissen Regelmatig zijn er van die kleine opmerkelijke gebeurtenissen die het leuk maken om er de teldag mee te beginnen. Een mooie waarneming was er op 6 september toen Hennie Ravensteijn voor ons onverwacht het team kwam versterken. Na enige tijd tellen gebeur de het volgende: Daar komt een roofvogel,het lijkt mij een Boomvalk, hij is wel groot, het is een Slecht valk. LT zei: "Nee het is een Boomvalk"." O",zei Hennie, maar jij kijkt wel een andere richting op dan ik. Nog één van die momenten was op 19 oktober. Aanwezig waren Gijs en Douwe van den Ende, Mario de Vlieger en LeoTromper. GvdE, DvdE en LT vonden het weer leuk geweest na 2 uur tellen en gingen naar huis. MdV die met eigen auto was ge komen bleef nog even, 1 kwartier later komt er een Rode Wouw overvliegen. Dit was dus pech voor. diegene die al naar huis waren gegaan. Op de trektelling van 2 september scharrelde er plotseling een Wezel op één van de traptreden. En op die dag passeerde ooknogéén Atalanta de trap van Westenschouwen. Verder had ik op 9 november vlak voor mij, of te wel links van de trap aan de binnenzijde een Sper wer die een Spreeuw achtervolgde, die voor mij he laas net rechts van de trap achter de boom deze Spreeuw sloeg. De Spreeuw piepte hard al duurde dit maar enkele seconden. Even een stilte en daar na vertrok de Sperwer met de Spreeuw om hem er gens op een rustige plek te plukken. Op één van de tellingen was er een viswedstrijd op het strand. Alle vissers kwamen dus de trap over. Dit was op zichzelf soms al grappig. Totdat we tij dens de viswedstrijd ontdekten dat er een zeehond enkele meters van de vloedlijn heen en weer in zee zwom, precies recht voor de vissers. Duidelijk was te zien dat ze dat in dit geval geen aangenaam be zoek vonden. Nieuwe soorten Soorten die bij vorige trektellingen nog niet waargenomen waren zijn: Lepelaar, Goudplevier, Appelvink, Slechtvalk, Rode Wouw en Ruigpoot- buizerd. Van de Lepelaar onder de genoemde soorten is dat wel te begrijpen. Het gaat goed met de soort,het aantal neemt dus toe. Daardoor wordt de waar- neemkans op een trekkende Lepelaar ook groter. Roofvogels Zoals vermeld bij de nieuwe soorten waren de Slechtvalk, Rode Wouw en Ruigpootbuizerd ook nieuwelingen die nog niet eerder op de telpost waargenomen waren gedurende de afgelopen tel- jaren(vanaf 1992). Toch worden deze soorten re gelmatig op S-D waargenomen. Rode Wouw wel iswaar wat minder. Maar dit is toch ook een soort die regelmatig het eiland passeert. De andere twee zijn meer vogels die een winterverblijfplaats op S-D hebben. Invasievogel Was er vorig jaar een invasie van de Vlaamse Gaaien (met de Zwarte Mees), dit jaar mochten we er maar één noteren. De jaren daarvoor was er al leen een waarneming in 1992 van deze vogel ge weest. Dit jaar was er geen echte invasievogel. Al leen op 18 oktober was het aantal passerende Merels op één ochtendtelling bijzonder hoog, 365 stuks. Of er voor deze vogel dan van een invasie ge sproken mag worden laat ik in het midden, omdat mij op dit moment geen verdere informatie bekend is of dit op andere plaatsen in Nederland ook zo was. Tevens vind ik in de telresultaten een aantal van

Sterna | 1999 | | pagina 22