Goeree-Overflakkee Zanglijster: vogel van het jaar 1999 op Goeree-Overflakkee We kunnen uiteraard nog niet spreken van een traditie, daar is veel meer voor nodig, maar het is toch al de vierde keer dat de vogelwerkgroep van Goeree-Overflakkee een vogel van het jaar heeft gekozen. Na de Patrijs, de Grote Bonte Specht en de Koekoek blijven we dit jaar wel heel dicht bij huis. We hoeven er niet eens de deur voor uit, want de Zanglijster laat zich al vanuit de huiskamer bekijken. Voorwaarde is wel, dat u een tuin heeft met een gazon en wat struiken. Maar erkende vogelaarsattributen als verrekijkers en telescopen zijn deze keer volstrekt overbodig. Zanglijster. Foto: Henk Harmsen. Voor lezers van de Sterna levert het herkennen van de Zanglijster natuurlijk geen problemen op. Het is een lid van de grote familie van de Vliegen vangers. Tot een onderafdeling daarvan behoren deTapuiten en de Lijsters. En dan zijn we waar we wezen moeten: Turdus philomelos. Iedereen kan deze vogelsoort op het eerste gezicht thuisbren gen. Vooral de vlekken op de borst springen direct in het oog. De bovenkant is egaal bruin en de lichte borst is ietwat geelachtig. Daarbij is de Zanglijster iets kleiner dan een Merel. In de eerste week van januari laten de Zanglijs ters weer van zich horen. Voor veel mensen die een beetje met de seizoenen meeleven, behoort dat, naast het bloeien van Sneeuwklokjes en Wintera- conieten, tot de eerste tekenen van het voorjaar. De vogel begint te zingen bij zonsopgang. Dat is echter geen probleem, want daarvoor hoeven we in dit jaargetijde niet vroeg voor op te staan. Wie de vogel wil zien, moet omhoog kijken, want het over- 30

Sterna | 1999 | | pagina 30