moedige voorjaarsconcert wordt uitgevoerd vanaf een hoge positie, meestal vanuit het topje van een boom. Zanglijsters houden van een parkachtig land schap; groepjes bomen, wat struiken, grasveldjes en tuinen. De inrichting van onze dorpen en de om gevingvan boerderijen sluiten dus naadloos aan bij het leefmilieu van onze vogel van het jaar. Voedsel Op het gras wordt gezocht naar voedsel. Met leuke sprongen bewegen ze zich voort. Maar dan staan ze plotseling stil en houden ze hun kopje schuin. Ze luisteren of een nietsvermoedende worm zich. niet al te diep in de bodem.een weg door de grond eet. En als dat het geval is. wordt vervol gens de stevige snavel met grote snelheid in de grond geboord. Heeft de Zanglijster beet, dan pro beert hij de worm uit de grond te trekken. De worm schijnt dit niet fijn te vinden en verzet zich hevig. Een bijzonder langgerekte vorm is meestal het re sultaat. Soms breekt de worm zelfs en wordt ge deeltelijk opgepeuzeld.soms verdwijnt de worm in zijn geheel in de hongerige maag van de aanvaller. Naast wormen behoren huisjesslakken tot het hoofdmenu. Slakken, dat doet ons denken aan de streeknaam van de Zanglijster op Goeree, nl. "Franse liester", want de Fransen weten eveneens raad met slakken. Of dit de juiste verklaring voor de bijnaam is, is bij ons niet bekend, maar wie hier mee op de hoogte is. wordt vriendelijk uitgenodigd het raadsel op te lossen. In ieder geval zit de slak nog in zijn huisje. Daarom zoekt de vogel een steen en daarop wordt de slakkenwoning deskundig ge kraakt. Als deze werkzaamheden een paar keer op dezelfde plaats uitgevoerd worden, spreken we van een lijstersmidse. Broedtijd Zanglijsters beginnen heel vroeg met broeden. Meestal in maart, maar er zijn ook diverse broed- gevallen in februari vastgesteld. Het nest is een wonder van bouwkunst. Dunne takjes worden aan een gevlochten en alle openingen worden dichtge metseld met klei. De kom wordt afgewerkt met een zachte laag waarvoor dikwijls vermolmd hout ge bruikt wordt. Een andere streeknaam voor de Zanglijster is heel toepasselijk "vermoldhouter". Nog wat zacht mos en de kraamkamer is klaar. De eieren kunnen gelegd worden. Het nest is vaak dicht bij de grond en het moet daarom goed verborgen zijn. Groen blijvende bomen en struiken hebben de voorkeur en bij ons op het eiland zitten de nesten nogal eens in de klim op. Dicht in de nabijheid van mensen, maar toch goed verborgen. De eitjes zijn blauw en gespik keld. Als de jongen uitkomen zijn ze bijzonder le lijk, maar al spoedig komen de donsveertjes en krij gen ze van die aardige vleugelstompj esenzienzeer juist grappig uit. Nu breekt de gevaarlijkste perio de aan, want de jongen kunnen hun snavel niet hou den en allerlei nestrovers worden aldus attent ge maakt op de aanwezigheid van het nest. Dat is dan de reden dat sommige broedsels jam merlijk mislukken. Vooral katten kunnen behoor lijk huishouden onder de jonge vogels. Zanglijsters broeden echter wel twee- of driemaal per jaar. Uit eindelijk komt het dan meestal wel goed met het nageslacht. Waarnemingen gevraagd Op Goeree-Overflakkee komen we de Zanglijs ter regelmatig tegen. Vooral inde binnenduinrand, maar ook in onze eigen dorpen en tuinen. De vo gelwerkgroep zou het zeer op prijs stellen als u uw ervaringen met broedende Zanglijsters met ons zou willen delen. We zijn heel benieuwd hoeveel broedgevallen er zijn en bovendien willen we graag weten in welke bomen of struiken de Zanglijsters hun nesten hebben gebouwd. Als er net zo veel re acties komen als de laatste jaren met de Patrijs.de Grote Bonte Specht en de Koekoek kunnen we tot een redelijk betrouwbaar totaalbeeld komen. Het adres voor op-en aanmerkingen en broedgevallen is: Dick Wilbrink Rembrandtlaan 158 3241A L Middelharnis tel. 0187-489556 31

Sterna | 1999 | | pagina 31