Landschap 19 toen 2. Gezicht op de monding van het Brielsche Gat naar de Noordzee. Op de achtergrond, aan de overzijde van het Briel- sche Gal. de duinen van Voorne. De fotograaf staat op een van de duinformaties aan de zuidwestpunt van de Beer. Datum foto onbekend .Foto: Frans Kooijmims. plekke voor het eerst op excursie op 30 april 1951. Het Brielsche Gat met De Beer, het landgoed'Het Reigersnest' in Oostvoorne, Voornes Duin en het Groene Strand van Oostvoorne stonden voor ons groepje jeugdige Rotterdamse vogelaars boven aan het lijstje excursiebestemmingen. Hier zagen wij waarschijnlijk onze meeste nieuwe soorten. Vaak ontmoetten wij er een vogelaarsgezelschap uit Den Haag, waarvan de leden op meer gevorder de leeftijd waren dan wij. Die groep maakte des tijds veel l'urore.zodat wij deze mensen met ontzag bejegenden.Toen kort na afloop van de elfsteden- tochtwinter 1954. wij aan de buitenzijde van De Brielse Dam een Kuilduiker ontdekten, toen een 'lifer'. en wij de Hagenaars inclusief de verschul digde eerbewijzen op de aanwezigheid van de vogel attendeerden, gaf de onmiskenbare leider luid in hoog-Haags het bescheid 'zal wel een Do- daars zijn'. Dat hoog-Haags en de stille triomf toen de man na confrontatie moest bekennen dat het toch een Kuifduiker was, komen altijd nog even terug bij het genieten van die soort langs de Greve- lingendam of Brouwersdam. Milieu-dynamiek Foto 2 werd gemaakt zo'n anderhalf kilometer westelijker van nummer één, daar waar destijds 't Groene Strand van De Beer overgingin het Zuid- slik. Links beneden op de foto is de voet te zien van het naar het noorden ombuigende duinmassief, waarop de fotograaf stond. De monding van het Brielsche Gat in de Noordzee, met daarachter Voornes Duin en rechts de Groene Punt van Voor ne zijn goed te zien. Het zou best kunnen dat deze foto aanzienlijk eerder in tijd is gemaakt dan de vo rige. In ieder geval kan ik mij niet herinneren dat op de hoek 't Groene Strand van De Beer en het Zuid- slik de duinformatie lag, op de foto zichtbaar links van het midden. Frans Kooijmans fotografeerde ter plekke vanaf de jaren twintig en ik kwam er eerst vanaf 1951. En na de sluiting van de Brielse Dam veranderde de situatie in het Brielsche Gat snel en grondig Geplaatst in de huidige situatie zou de fotograaf ongeveer hebben gestaan waar de zogenaamde Brielse Gatdam. de dijk die het Oostvoornse Meer 34

Sterna | 1999 | | pagina 34