De vogels van Zeeman Het IJsvogeltje van Zeeman. Foto. Adriaan Klop. Joh an Everaers Wie de eigenaar is geworden van het IJsvogeltje van Zeeman weetik niet,maar ik benijd die persoon ten zeerste. Adriaan Klop fotografeerde het IJsvogeltje in opdracht van een veilinghuis dat tien jaar geleden belast was met de veiling van de inboedel van het voormalig woonhuis van professor Pieter Zeeman aan de Stadhouderskade in Amsterdam. Die Ijsvogel onder een stolp inspireerde me tot het organiseren van een mailarlproject waarbij ik beeldende kunstenaars uitnodigde te reageren op een variant van Kurt Sell witters beroemde regels uit het gedicht Anna Blume: Professor Zeeman hat einVogel Professor Zeeman ist natriumgelb Welche Farbe hat die See, Mann? De Scholeksters die al enkele jaren achtereen luidruchtig in de broedtijd op het Hatfieldpark in Zierikzee bivakkeren, brachten bovengenoemd project recent weer in mijn herinnering. In de klas lokalen van de RSG Professor Zeeman kijken leer lingen ongetwijfeld vaak verlangend naar buiten tijdens de les en die leerlingen zullen niet beseffen dat vogelaars onder de docenten af en toe ook moeite hebben om bij de les te blijven. Luid tepie- tende Scholeksters trekken echter zozeer de aan dacht datje daar als docent, in welk vak dan ook, wel iets over moet vertellen. Al vier jaar houd ik ze nauwlettend in de gaten. Dit voorjaar waren twee paartjes aanwezig en eind mei lukte het om het broeden op het grinddak van de gymzaal vast te stellen. Het broeden op daken door meeuwen en sterns is geen nieuw fenomeen en het is ook al vaker vastgesteld dat Scholeksters op daken broe den. Voor Schouwen-Duiveland zijn dergelijke waarnemingen mij niet bekend. Of de Scholeksters op het Hatfieldpark er ook in zullen slagen om met succes jongen groot te brengen is nog de vraag. Dat geldt ook voor de Staartmezen die een nest maak ten in de beplanting langs het sportveld van de school. Op dat veld foerageren Scholeksters dage lijks. 36

Sterna | 1999 | | pagina 36