de architect en de aannemer is gekozen voor het in metselen van vijftig gierzwaluw-neststenen. Dit project kon zo voorspoedig verlopen omdat het ziekenhuis zich op voorhand garant heeft gesteld voorde temaken kosten. Hierbij moet worden ge dacht aan de aanschaf kosten van de neststenen en de meerwerkkosten van architect en aannemer. Alles bij elkaar toch een bedrag van plusminus 10.000,=. Maar het ziekenhuis ginger terecht van uit dat minimaal een deel van deze kosten uitein delijk door anderen mede gefinancierd zouden worden. Een behoorlijk deel van kosten is betaald via een subsidie van het Anjerfonds. Daarnaast heeft de aannemer een bijdrage geleverd in de kos ten. En het ziekenhuis heeft een gironummer opengesteld waar mensen een bi jdrage ten behoe ve van dit project op kunnen storten. Het project is door de VWG ook aangemeld bij Vogelbescher ming in het kader van een prijsvraag voor bescher mingsprojecten ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van Vogelbescherming. Helaas is deze aanvraag niet in de prijzen gevallen. Je zou dus kunnen zeggen dat het hier gaat om: - een bijzonder beschermingsproject - op een bijzondere locatie - voor een bijzondere vogel Dat de locatie bijzonder is spreekt naar mijn me ning voor zich. Niet veel mensen zullen gierzwa- luwnestkasten verwachten in de gevel van een zie kenhuis, zeg nou zelf. Wat is er dan wel zo bijzonder aan de gierzwa- luw?Het feit dat ze altijd vliegen? Dat hun jongen wel tot vijf dagen zonder voedsel kunnen? Of mis schien het feit dat ze per dag (als gezinnetje) zo'n 20.000 insecten vangen? Of toch omdat ze mis schien wel de kortst verblijvende trekvogel in Ne derland zijn? Maar in dit kader is het meest vermeldenswaard dat ze in Nederland voor hun nestmogelijkheden volledig afhankelijk zijn van de mens. Altijd in de lucht De gierzwaluw heeft een aantal bijzondere ei genschappen. De meest opmerkelijkste is wel dat een gierzwaluw altijd vliegt. Dat wil dus zeggen dat een gierzwaluw vierentwintig uur van de vieren twintig uur in de lucht is. Hij maakt slecht één uit zondering op deze gewoonte.en dat is om eieren te leggen en de jongen te voeren. Maar dat is dan ook de enige uitzondering op zijn verder vliegende be staan. Slapen, voedsel verzamelen, paren e.d. gaat bij de gierzwaluw allemaal vliegend. Dit vliegen gaat met een gemiddelde snelheid van veertig kilo meter per uur. Op deze wijze legt een gierzwaluw dus ongeveer duizend kilometer per dag af. Zijn top snelheid ligt rondde honderd twintigkilometer per uur. De nacht brengen de gierzwaluwen dus ook in de lucht door. Ze stijgen dan in groepen naar een hoogte tussen de één en maximaal drie kilome ter. Daar blijven ze met trage vleugelslag rondzwe ven tot het licht wordt. Jongen zonder eten Een andere bijzondere eigenschap van de gier zwaluw is dat hun jongen wel tot vijf dagen zonder voedsel kunnen overleven. Als, door het slechte weer. de ouder vogels onvoldoende insecten kun nen vangen, vertrekken deze naar andere delen 39

Sterna | 1999 | | pagina 39