Zwervend over de wereld Flaauwers, Kolyma, Walvisbaaieen drieluik Krombekstrandloper. Foto: Henk Harmsen. Het vogelaarsjaar kent vaste patronen met per seizoen wisselende excursiedoelen. Ons hier beperkend tot de Delta, weten Sterna-lezers waar en wanneer ze voor welke soort terecht kun nen. Bij namen als Brouwersdam, Slikken van Flakkee, Kwade Hoek, Rammegors, Hellegats platen. Dijkwater. Prunje en nog een rijtje, kunnen vogelaars spontaan een trits vogelsoorten opsommen. En op sjouw om daadwerkelijk van die soorten te genieten,lopen zij elkaar op die plaatsen prompt tegen het lijf: "hé, dat is toevallig!Welnu, dat is helemaal niet toevallig. Velen koesteren een min of meer eigen plekje, door Britten aangeduid met 'my local patchwaar zij in hun eentje heengaan. Gevraagd waarom, dan volgt een scala van rede nen, variërend van kans op het zien van een voor keursoort, een fijn landschap, stilte of de herinne ring aan iets speciaals. Het zou bijzonder aanmatigend zijn de Flaauwers Inlaag aan te dui den met 'my local patch'. Want deze excursiebe stemming hoort prominent thuis in de forse rij del talocaties. waar vogelaars elkaar en de begeerde soorten tegenkomen. Dus een bezoek aan de Flaauwers is weinig origineel. Maar ik kom er altijd graag. Speciaal in de nazomer staat die Inlaag stee vast voor een paar bezoeken op het programma. Reden: Krombekstrandlopers. Ook geen privé-ei- genaardigheid want uit opmerkingen van collega vogelaars als 'al Krombekstrandlopers gezien?' of 'nog geen Krombekken dit jaar!', blijkt dat ande ren daar ook op ze uit zijn. Waarom Krombek strandlopers? Flaauwers Inlaag Voor het eerst zag ik Krombekstrandlopers op het wad achter De Cocksdorp op TexelBegin-au- gustus 1953. Sommige vogels waren nog in zomer kleed. Met dat triomfantelijke gevoel van een zelf ontdekte nieuwe soort, spurte ik 's avonds naar het vacantiehuisje in de duinen, dat de familie onder dak bood. Buiten de waarnemingen tijdens de Texelse nazomervacanties ging het met waarne mingen van Krombekstrandlopers mondjesmaat. Het bleef altijd:'Hé,Krombekstrandlopers!'. Vanaf 1964 kampeerde ik jaarlijks een paar weekeindes tussen Renesse en Haamstede op Duinhoeve, toen een fijne, rustige camping waar wij werkten met mistnetten. Of het er nu nog fijn en rustig is, betwijfel ik. Vanaf Duinhoeve werd Schouwen geëxploreerd. Zo kwam ik in de nazo mers aan de Flaauwers met tijdens hoogwater op 42

Sterna | 1999 | | pagina 42