Zwervend over de wereld met Gerard Ouweneel Vale Strandplevieren en Kaapse Plevieren en een enkele Herdersplevieren Driebandplevier.Langs het water rusten Reuzensterns en Grote Kuif- sterns. Boven de baai schuimt een Kleine Jager rond. Wanneer met een helder'bi-bi-bi-bi-bi-bi-bi- bi' vier Regenwulpen passeren, komt ieder uit voor zijn emoties. Na het verblijf in Walvisbaai gaat de reis langs Skeleton Coast noordwaarts tot Terrace Bay. Langs de kust, tijdens de stops, steeds troepjes Krombekstrandlopers. Een paar dagen later, bij de watergaten voor grootwild in Etosha nationaal Park, waren die groepjes verminderd tot enkelin gen. Maar ze waren er wel. De laatste jaren verlopen de krombekbede- vaartslochten naar de Flaauwers meestal vruchte loos. Voorlopig ga ik ervan uit dat het tevergeefs speuren in de Inlaag, te maken heeft met het ver dwijnen van de kale plaat onderaan de dijk. in het westelijk deel van de Flaauwers. Die plaat was een populaire hoogwatervluchtplaats. vanaf de Inlaag- weg prima te overzien. Krombekstrandlopers heb ben de Oosterschelde niet de rug toegekeerd. Bij een onder auspeciën van het Rijksinstituut voor Kust en Zee op 14 september 1996 gehouden inte grale telling, kwamen voor de Oosterschelde 110 Krombekstrandlopers uit de bus, waarvan overi gens de meeste ui t de inlagen op Noord-Beveland. (med. R. Struckerj.Ter vergelijking: de dertig jaar eerder op 27 augustus 1966 rond en in de toen nog geheel open Oosterschelde gehouden telling, le verde 60 Krombekstrandlopers op. Flaauwers, Kolyma, Walvisbaai. Drie namen. Om langs de lijnen van hun wereldomspannende net werk te reizen, doen Krombekstrandlopers een niet te bevatten aantal locaties aan, de meeste naamloos. Maar wel hoop ik dat de Oosterschelde met de Flaauwers altijd van dat netwerk deel zal blijven uitmaken. Literatuur Beijersbergen, J. J. de M a at. 1996. Gebiedsvisie voor de zuid kust van Schouwen.Uitgave van de Provincie Zeeland en hel Mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij directie Zuid west. Middelburg. Dljksen, A.J. 1996. Vogels op het Gouwe Boltje. Een volledig overzicht van de avifauna van Texel. Den Burg.Texel. Hayman, P.. J. Marchant T. Prater. 1986. Shorebirds. Croom Helm. Londen. Meininger. P.L.. C.M. Berrevoets R.C.W. Strucker. 1998. Watervogels in de zoute delta 1996/97. Rapport RIKZ 98.001. Rijksinstituut voor Kust en Zee. Portenko,L.A. 1981. Birds of the Chukchi Peninsula and Wran- gel Island. Amerind Publishing C. Pvt. Ltd. New Delhi. Uspenski, S.M. 1969. Die Strandlaufer Eurasiens. A. Ziemsen Verlag. Wittenberg. Werkgroep Avifauna Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. 1986. De Vogels van Schouwen-Duiveland. Zierik- zee. Wolff. WJ. 1967. Watervogel tellingen in het gehele Nederlandse Deltagebied. Limosa 40:2 fó-225. Op reis langs de continenten verblijft een Krombekstrandloper op een slikkig strandje aan de Geule.een kreek nabij Ooslerland dichtbij de Oosterschelde. Hel gemêleerde gezelschap waartussen de vogel vertoeft bestaat uit andere wereldreizigers als Zwarte- en Groenpootruiters.enkele Bonte Strandlopers en een Grutto. Foto:Henk Harmsen.

Sterna | 1999 | | pagina 44