Fotograaf Henk Harmsen volgde 'volgsoort' Aal scholver bij dagelijkse bezigheden als rekken en strekken, gevolgd door een krachtig defaeceren. ringsgebied. Heel schaars was de Blauwe Kieken dief, een trend die al enkele jaren duurt. Alleen fe bruari stak er met 10 ex. bovenuit. Voor de Blauwe Kiekendief hebben we vorst nodig. De Havik werd waargenomen bij Battenoord en later die dag nog een keer bij Herkingen. Ook bui ten de tellingen werd dezelfde Havik gezien, toen op de Zuidelijke Slikken. Redelijk stabiel is het aantal Sperwer-waarne mingen. Van de 12 stuks in november vlogen er 5 boven de Middelduinen. Tevens heeft haast elk dorp zijn Sperwer(s), maar door de aard van de tel lingen vallen deze vaak buiten de boot. De Buizerd leek iets over zijn top heen te zijn. Niet vreemd, want schommelingen in de natuur komen nu eenmaal voor. En toen kwam de febru- aritelling met 84 ex. Polders met 3,4 en soms 5 Bui zerds. Een plaatje. Wederom zal de weersinvloed groot zijn geweest. De Ruigpootbuizerd liet het dit jaar lelijk afwe ten. Een paar jaar geleden telden we nog wel eens 70 a 80 Torenvalken. Maar na enkele slechte mui zenjaren is dat teruggevallen tot net 30. We hopen dat we zo langzamerhand weer een toenemende populatie te zien krijgen. Smellekens komen wel elke winter, maar steeds in kleine aantallen voor. De indruk bestaat, dat deze laagvliegende soort nog al eens over het hoofd wordt gezien. De Slechtvalk weten we altijd wel te vinden. Deze vogel wordt veelal op dezelfde plaats en soms zelfs op dezelfde paal gezien als het jaar daarvoor. Krammerse Slikken, Slikken van Flakkee en de Kwade Hoek zijn Slechtvalk-vaste plaatsen. In fe bruari waren 3 Slechtvalken op de Krammerse Slikken. Een verrassing wasdeRode Wouw op de Slikken van Flakkee in december. Zwanen Voor grotere groepen Wilde Zwanen hebben we strenge winters nodig. Afgelopen winter was zacht, dus het verbaasde ons niet dat we weinig Wilde Zwanen zagen. Wel bijzonder verrassend was het ineens weg blijven van veel Kleine Zwanen. Een paar jaar ge leden heeft deze soort Goeree-Overflakkee ont dekt als winters fourageergebied en kregen we tot 47

Sterna | 1999 | | pagina 47