Gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree: dekmantel voor meer recreatie? Wout Visser Dit jaar is het "Plan van Aanpak" voor de gebiedsgerichte aanpak van start gegaan. Het heet officieel een plan voor de duurzame integrale ontwikkeling van de verschillende functies van de Kop van Goeree. Het is een initiatief van de provincie Zuid-Holland waarbij het de bedoeling is dat alle partijen die bij een gebied betrokken zijn samenwerken om projecten te bedenken en uit te voeren. In totaal werken meer dan 20 organisaties,overheden en belangengroeperingen mee. Belangrijke partijen zijn de gemeente, het Waterschap,het Zuiveringschap. Rijkswaterstaat.de natuurbeschermingsorganisaties, de herinrichting Ouddorp-West, de WLTO, de recreatieon dernemers (VEERO) en de VVV. Een paar jaar geleden is het project opgestart. Door middel van een aantal werkgroepen zijn di verse projecten geformuleerd, die zijn opgenomen in een "Plan van Aanpak". Het gaat in totaal om circa 40 projecten, die in de periode 1998 tot 2003 moeten worden uitgevoerd. In eerste instantie ging het omfeitelijke milieuprojecten,ook projecten als "kwaliteitsverbetering van de recreatie"en verlen ging voor- en naseizoen zijn toegevoegd. Dit heeft voor de natuurbeschermers de aanvankelijk posi tieve houding en bereidheid om mee te doen enigs zins getemperd, maar daarover dadelijk meer. De natuur- en landschapsbescherniing De natuurbescherming is vanaf het begin actief bij de planvorming en uitvoering betrokken: Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, de Stich ting Landschapsbeheer en de vereniging. De ver eniging is in de diverse werkgroepen vertegen woordigd door Piet Glerum, Cees Appel, Krijn Tanis en ondergetekende. Het Zuid-Hollands Landschap wilde niet meedoen. Dat heeft te maken met de vermindering van hun subsidie van de provincie.We hebben het werk in de verschillen de projectgroepen zo veel mogelijk verdeeld. Het werk bestaat uit het regelmatig bijwonen van de projectgroepvergaderingen, waarin de plannen die vaak door anderen, zoals adviesbureaus, wor den uitgewerkt worden besproken. Daarnaast wordt regelmatig overlegd met de andere natuur beschermingsorganisaties, om zo goed mogelijk op 1 lijn te zitten. We zijn vooral vertegenwoordigd in projecten waar een duidelijke meerwaarde voor de natuur in zit. Hieronder volgt een opsomming van deze pro jecten, waarbij hopelijk de titel voldoende zegt over de inhoud: - Optimalisatie waterhuishouding Westduinen en omgeving; - Verbetering natuur en landschap Bitumendijk; - Waterhuishouding binnenduinrand tussen Oud dorp en Goedereede Havenhoofd: - Optimalisatie natuurontwikkeling waterwin ning in de Middel- en Oostduinen: - Natuurontwikkeling in de Bokkenpolder en tus sen Oostdijksewegen Hofdijkseweg; - Verbetering kwaliteit en aanleg landschapsele menten; - Realisatie ganzen-opvang via beheersovereen komsten in de Oude Oostdijk en Polder Goe- koop; - Monitoring proj eet Vuurtoren vallei en vervolg; - Vermindering barrièrewerking Dammenroute; - Onderzoek ecologische verbinding tussen Kou den Hoek en de Slikken van Flakkee; - Beheersplan bloemdijken en potentiële bloem- dijken*; - Ecologisch inrichten en beheren van wegber men,dijken, waterlopen en oevers*; - Opschonen welen tussen Goedereede en Stel lendam; - Nader onderzoek en opschonen weel Wester- loosedijk; - Evaluatie poelen en welen; - Uitvoering natuurvriendelijke oevers Zuider- diep; - Behoud natuurwaarden zandwallen op recre atieterreinen Ouddorp. Bij elkaar een indrukwekkende lijst en grote kan sen om voor de natuur winst te behalen. Helaas heeft de medaille ook hier een keerzijde en is het nog maar de vraag of het uiteindelijke resultaat voor natuur en landschap wel zo positief uitvalt. De kwaliteitsverbetering van de recreatie Toen het formuleren van projecten nog maar net was begonnen, is de recreatiesector zich gaan roe ren. Het begon met een Masterplan. waarin de toe- Deze 2 projecten worden inmiddels door een werkgroepje van de vereniging onder leiding van Pim Baldé uitgevoerd. 49

Sterna | 1999 | | pagina 49