Publicaties Vogels van Walcheren Als u in wel en wee bent geïnteresseerd van het vogelleven op Walcheren, dan moet u pakweg 2,5 cm ruimte gaan maken in uw boekenkast.Dan past daar precies de nieuwe 'avifauna' in.uitgekomen in de late donkere dagen van december 1998. Zeeuwse vogelaars keken al een paar jaar uit naar het verschijnen, maar 'uit betrouwbare kring' werd keer op keer vernomen dat er weer uitstel was. Een lot dat overigens veel avifauna's lij kt beschoren De Walchenaren mogen met voldoening op de voltooi ing terugzien. Hel resultaat is een boekwerk dat inzicht biedt in de (veranderingen van) de vogelwereld sinds het verschijnen van de vorige avifauna in 1969, welke in hoofdzaak was gebaseerd op de waarnemingen van een klein groepje, een literatuurinventarisatie en interpreta tie van al die gegevens. De huidige avifauna is veel meer gebaseerd op onderzoek. Door het presenteren van de gegevens en documenteren van veranderingen krijgt de lezer niet alleen inzicht in de vogelwereld zelf, maar ook in de enorme veranderingen waaraan een gebied als Wal cheren in deze periode heeft blootgestaan. Vogels zijn en worden dan een indicatie voor de waarde van een land schap. De avifauna mag dan ook niet ontbreken in de di verse gemeentehuizen op Walcheren. Het vormt een be langrijke bouwsteen voor het natuurbeleid. Maar de avifauna is er toch vooral voor de1die-hearts', de doorge winterde vogelaars die graag alles willen weten van een bepaalde soort. Wel, die komen ruimschoots aan hun trek ken! Vooral de indrukwekkende hoeveelheid gegevens van onderzoek naar land- en zeetrek doet menig Zeeuwse Vogelwerkgroep watertanden, alsmede de fijne neus van de Walchenaren voor bijzonderheden: van minstens vijf soorten zeldzame vogels in Nederland werd het eerste exemplaar op Walcheren gezien. De waarneming van een Forsters Stern in nov. 1986 is zelfs de eerste voor Conti nentaal Europa! Struinend door het boek valt het op dat er een enorme hoeveelheid gegevens uit waarnemingsboekjes, rubrie ken,artikelen en rapporten is verzameld,gerangschikt en geïnterpreteerd. Ondanks de digitale hulp nog altijd een hele klus, waarvoor hulde heeren van Walcheren! Is er dan helemaal niets mis met het boek? Ach. niets is volmaakt. De enige kritiek zou kunnen zijn dat het boek voor een beginnend vogelaar of breed geïnteresseerde in de natuur wel erg specialistisch is. Daarmee wordt, maar dal is een legitieme keuze, de afzet beperkt. De land schapshoofdstukken beslaan bijvoorbeeld slechts een achttal pagina's. Hier had wat meer informatie in gekund, al was het maar om overheden beter te informeren en 'sturen'. Daarnaast, maar dat is natuurlijk een kwestie van smaak, is bij de soortbeschrijvingen gebruikgemaakt van een hele serie vette en cursieve kopjes en tussenkop jes. Samen met de af en toe onbegrijpelijke afkortingen (weliswaar elders in het boek verklaard) komt dit de lees baarheid niet ten goede. En waarom de wetenschappelij ke naam van elke soort wisselend achter of onder de Ne derlandse naam? Jammer zijn ook een paar kleine foutjes die door een extra correctieronde wellicht waren voorko- men (zoals het door elkaar gebruiken van oude en nieuwe namen: Zomertortel en Tortelduif -staat niet eens in le genda-, Hole- en Holenduif en de wetenschappelijke naam van de Zeekoet niet cursief). De belangrijkste zinsnede van het hele boek staat (be wust?) als aller allerlaatste zin helemaal achterop het kaft:"Het is een leerzaam 'geschiedenisboek' en een in spiratiebron voor nieuwe natuurverkenningen". Die 2,5 centimeter ruimte komt er wel Ted C.J.Sluijter Vogels van Walcheren;320 blz. ISBN 90 901199-X. Verk- rijbaar bij Milieuwinkel, Reigerstr. 2, Middelburg (di.- vrd.: 13.30-17.00 uur). Prijs f 45,Of door overschrijving van f 52,-- (incl. verzendkosten) op giro: 303.33.36 van Sticht. Avif. v.Walcheren. 27

Sterna | 1999 | | pagina 27