De noordkust van Schouwen-Duiveland werd sterk verstedelijkt met recreatiedorpen, waar de bufferzones verdedigd moesten worden. De zuidkust bleef een keten van vogelrijke inlagen. De verblijfsrecreatie werd daar te elfder ure ge keerd. Bij deZuidhoekinlagen kwam de Frans Jansen-hut om vogels te observeren. Natuur en visserij waren voor Frans een niet te scheiden geheel. Het doel van de natuurbe scherming was het kunnen blijven genieten van de wereld om ons heen. Het doel van de visserij was blijvend voedsel te leveren. In 1987 werd zijn werk in de visserijwereld koninklijk gewaardeerd met het ridderschap inde Orde van Oranje-Nassau. Het informele benoemen door de Vogelwacht van Frans tot "ridder in de Orde van het Gou den Zeepaard" in 1984 vond hij eigenlijk net zo mooi. Zijn kleinzoon vond de Oudemans-me- daille van Natuurmonumenten die hij in 1986 kreeg belangrijker "omdat die zo'n mooi doos je had", vertelde Frans eens met vertedering. De laatste 20 jaar maakten Maatje en Frans nog vele natuur- en cultuurreizen om te genie ten van "deze mooie wereld" (de titel van het boekje ter nagedachtenis van de in de NJN be wonderde jonge bioloog Jan Joost ter Pelk- wijk, die in 1942 omkwam in de slag op de Ja- vazee). Piet van Dalsen (Haamstede, 1917) Omstreeks 1951 werd Piet van Dalsen lid van de Vogelwacht. Hij was in z'n vrije tijd altijd in de natuur, ook later in een deel van de Verklik kerduinen als controleur-vogelwet met opspo ringsbevoegdheid. Piet hield verder zeer veel lezingen en was ook actief als 'natuurjournalist' ondermeer voor de Provinciale Zeeuwse Cou- Frans Jansen overhandigt Henk Harmsen de oorkonde van de Vijverberg-Lysenprijs. Foto:PZC. stellingen. Henk Harmsen, die de Sterna's sinds 1981 voorziet van prachtige foto's, wordt in 1991 doorditfonds geëerd. Het boek en de Sterna's zijn het gezicht naar buiten van de Vogelwacht, zeer belangrijk zijn echter ook de vele protesten, bezwaarschriften en betogen op hoorzittingen door het bestuur en waarvan de stukken berusten in de archie ven van gemeente, waterschap, provincie en rijksoverheid. Het succes van de acties tegen voorgenomen wegen door het Domaniale bos en door de Schelphoek maakt het bestuur dui delijk. dat je vaak je gelijk niet haalt bij ge meente of provincie, maar wel bij de hogere overheid in Den Haag. In 1976 krijgt de Vogelwacht signalen uit kringen rond het kabinet dat een aan wijzing tot beschermd natuurmonument wordt voorbe reid voor de Kop van Schouwen. Het wordt van groot belang geacht, dat er een reactie uit de streek komt ter ondersteuning van deze be- leidbeslissing van de minister. Dit is de achter grond van de dubbele Sterna 1977-1/2 "Tussen duin en polder", die aandacht vraagt voor het kwetsbare binnenduinlandschap op de over gang tussen de hoge kustduinen en de polder. Juist hier is een sterke concurrentie tussen na tuur-, recreatie- en landbouwbelangen om de beschikbare ruimte. De Slerna-artikelen heb ben grote invloed op de besluitvorming. De campings realiseren in hoog tempo nog vaak il legale uitbreidingen om buiten de aanwijzing te vallen, maar uiteindelijk komt er een halt 20

Sterna | 1999 | | pagina 20