Over het ontstaan van de Vereniging op Goeree-Overflakkee Johan Everaers De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland ontstond uit de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Vogelaars namen het initiatief voor bundeling van krachten en toen later duidelijk was dat die naam de lading niet geheel dekte werd "Natuur" aan de naam toegevoegd. Zo'n ontwikkeling is niet uniek en geschiedt soms in versneld tempo. Ook op Goeree-Overflakkee ontstond de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming uit een al eerder in het leven geroepen Vogelwerkgroep. Zulke werkgroepen werden rond die tijd overal in het land opgericht en in plaats van Vogelwacht kozen de Goereese vogelaars de voor de hand liggende naam "Natuur- en Vogelwerkgroep Goeree" en met die naam traden ze naar buiten. In juli 1978 las ik in Ons Eiland een artikel, waarin Krijn Tanis duidelijk maakte walde be doeling was van de pas opgerichte Vogelwerk groep. die uit ongeveer tien leden bestond. De kersverse werkgroep wist zich gesteund door de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land in de persoon van John Beijersbergen.die toen vogel wachter was op de Hompelvoet. Het vogeleiland als trait d'union tussen Schouwen en Goeree! Voor mij als inwoner van Oost- Flakkee. vogelaar en milieubeschermer was het artikel in Ons Eiland aanleiding om contact te zoeken met die nieuwe Vogelwerkgroep. Na een eerste telefoontje met KrijnTanis besprak ik de kans die zich voordeed met Jos Hendriks en enkele andere geïnteresseerden in natuur en milieu. Goereese vogelaars bleken zich niet zo gemakkelijk naar Flakkee te begeven en zo doende volgde een gesprek in Ouddorp. Het doel van die bijeenkomst was om een mogelijk bredere opzet van de Vogelwerkgroep te be spreken. Voor zover ik weet zijn ervan die bij eenkomst geen notulen gemaakt. Onder de aanwezigen waren John Beijersbergen. Arie van den Berg, Gerard Lokker. Fred Schenk. Krijn Tanis. Jos Hendriks en Johan Everaers. De piepjonge vogelwerkgroep uitbouwen tot een vereniging die zich in brede zin zou gaan bezighouden met bescherming van natuur en landschap op Goeree EN Overflakkee, daar ging het om. Krijn had er niet veel vertrouwen in. "Kenne die veugelaers op Flakkee de veu- geltjes eigeluk wel? Hij twijfelde ook aan de Flakkeese bereidwilligheid om bij problemen op planologisch gebied ten gemeentehuize be stemmingsplannen te gaan inzien. Ik bezwoer hem dat dat geen enkel probleem zou zijn en dat er bovendien op Flakkee zonder meer een groep van dertig of meer enthousiastelingen zich wensten aan te sluiten bij een milieuver eniging. Samen met Johan Dunk ronselden we vrienden en kennissen en binnen de kortste keren was de afdeling Flakkee met ruim twin tig leden groter dan de oorspronkelijke Vogel werkgroep Goeree. Afgezien van de broers Dunk en ondergetekende waren daar geen vo gelaars bij. Na het spel letje blufpoker in Oud dorp zouden we ons later verplicht voelen tot overwerk voor wat betreft het vogelonder- zoek. In het kader van het Sovonprojecl namen we heel wat vogeltelblokken 5x5km) voor onze rekening. De vogelwerkgroep was gestart met steun van de Schouwse vereniging en onze vereni ging in oprichting zou nu ook verdere steun zoeken op Schouwen. In september volgde een bijeenkomst ten huize van Frans Jansen, de voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht. In gezelschap van Jos, Johan en Constant Zeg waard begaf ik me naar Brouwershaven waar we met de bestuursleden Frans Beekman, Frans Jansen en Piet van Dalsen een samen werkingsplan opzetten. We zouden adviezen 26

Sterna | 1999 | | pagina 26