krijgen en ondersleuning in de vorm van leden administratie en contributie-inning. De adspi- rant-leden van de vereniging in oprichting zou den ook meteen over een clubblad beschikken: in Sterna kreeg de vereniging ruimte toebe deeld voor artikelen en mededelingen aan de leden. In het november-nummer van Sterna begroette Frans Jansen de zustervereniging en sprak de hoop uit op een langdurige en goede samenwerking. In hetzelfde nummer werden de leden getrakteerd op het artikel "Vogels kij ken op Goeree" door John Beijersbergen en Krijn Tanis.. Er was inmiddels een voorlopig bestuur ge formeerd met zelfs een taakverdeling voor de "overige" bestuursleden. We zagen de zaken ruim. zeer ruim. "Contactman voor Den Haag en omstreken "luidde de taakomschrijving van Fred Schenk. Beeldend kunstenaar Constant Zegwaard beperkte zich tot voor hem ver trouwde werkzaamheden: "tekenwerk" ver meldden de notulen. Hij ontwierp bijvoor beeld een affiche als promotiemateriaal voor de vereniging. Dierbaar is mij zijn potloodte kening van de Galatheese Watering,die als illu stratie bij een artikel in het tijdschrift van de Stichting Landschapsbeheer Zuid-Holland werd geplaatst en die tien jaar later werd opge nomen in de "kunststerna" (Sterna jrg 35, 1990). We hadden nu een "eigen" mededelin genblad en kozen een voorlopige naam: de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbe- scherniing Goeree-Overflakkee. De weg lag open naar een officiële oprichtingsvergade ring. In de pers had de vereniging in oprichting reeds duidelijk van haar bestaan blijk gegeven en bij de eerste publiciteit diende ook meteen het eerste serieuze probleem zich aan. Hoewel niemand van de betrokkenen daar over ooit iets had vernomen, bleek op Goeree Overflakkee reeds een instantie actief te zijn op het terrein van milieubescherming. De Stichting Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee onder voorzitterschap van Hans Huisman had zelfs al eerder plannen gemaakt om naast die Stichting ook een ver eniging in het leven te roepen. De "nette" Stichting bestond uit zeven lidmaten. Het veld werk en eventuele minder nette) acties belief de de Stichting aan haar vereniging over te laten. We waren zeer verrast en alleen al de naam van de Vereniging was een belangrijk punt in de discussies die volgdenDie naam was en is alleshalve krachtig en origineel, maar voorstellen als de "Meekrap"en de "Kreeke" vonden we toch meer geschikt voor een lokale klederdrachtenvereniging dan voor een club van jonge enthousiaste mensen, die zich had den voorgenomen de eilandelijke bestuurders kritisch te gaan volgen. We besloten hoe dan ook te gaan samenwerken. Die samenwerking bestond er bijvoorbeeld uit dal de Vereniging de vergaderruimte van de Stichting mocht ge bruiken. In het bestuur van de Vereniging zou een afgevaardigde van de Stichting plaats nemen. Zodra de Vereniging levensvatbaar zou blijken te zijn. zou de Stichting een "slui merend bestaan" (citaat uit de notulen) gaan leiden. Dat de oprichters van de Vereniging het gevoel hadden dat ze eigenlijk een sluimeren de stichting tot leven hadden gewekt, mag ik nu. twintig jaar later, wel openbaren. De Ver eniging deed alles behalve sluimeren. Op 23 november 1978 vond de oprichtings vergaderingplaatsen kreeg Goeree-Overflak kee de beschikking over een "waakhond" die zich inzet(te) voor behoud van Natuur- en Landschap.Per26juni 1979 werden de statuten en het huishoudelijk reglement van de Vereni ging notarieel vastgelegd. Vanaf dat moment kon de Vereniging officieel naar buiten treden en telde aan het eind van dat jaar reeds 260 leden.We ontplooiden activiteiten op allerlei gebied en volgden planologische beslissingen van de verschillende overheden. Het ledental was snel gegroeid, maar zoals vaak werd het werk door slechts enkelen uitgevoerd. Pogin gen om meer leden bij het actieve werk van de Vereniging te betrekken hadden weinig resul taat. In één week werd bij drie actieve leden door een huisdokter als diagnose voor hun li chamelijke klachten hyperventilatie vastge steld en dat geeft aan dat de belasting te groot was. Naast vogelinventarisaties en wintervoe- dering stond de begintijd van de Vereniging in 28

Sterna | 1999 | | pagina 28