KB De inrichlingschets uit 1967. Uil: Deltawerken nr. 5, augustus 1968. kwant dit gebied, evenals het schor op de Hom pelvoet in beheer bij de Stichting De Beer. In de jaren daaropvolgend wint de natuurbe schermingsgedachte in Nederland geleidelijk meer veld. De noodzaak daartoe wordt ook steeds duidelijker wanneer door sterke toena me van stads- en dorpsuilbreiding, nieuwe wegen en aanleg van industrie-en haventerrei nen een steeds groter wordend beslag op de open ruimte wordt gelegd. De landbouw raakt in diskrediet door grootschalig gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen die deels in de voedselketen van allerlei andere or ganismen terecht komen, soms met desastreu- se effecten. Daarnaast richten rigoureuze ruil verkavelingen een ware verwoesting aan in nog oorspronkelijke landschappen. Inriehtingsschets 1967 Op de in 1967 gepubliceerde inrichtings- schets is maar bar weinig terug te vinden van de door de Directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) naar voren ge brachte bestemmingsmogelijkheden. Geen enkel gebied in de Grevelingen heeft de be stemming landbouw gekregen. Dit wordt bij een toelichting op de inrichtingsschets als volgt gemotiveerd: "Uit de beide voornoemde func ties (recreatie en natuur-CdK) van het Greve- lingenbekken vloeien beperkingen voort ten aanzien van andere functies. Zo zal hel hekken slechts een kleine bijdrage kunnen leveren tot de zandwinning. Verder is de landbouwkundige waarde van cle droogvallende gronden over het algemeen gering, zodat de bestemming tot recre atie- of natuurgebied geen ontwikkelingsmoge lijkheden ontneemt aan de land- en tuinbouw. We zijn dan ondertussen beland in een perio de van sterke uitbreiding van economische ac tiviteiten, zoals havencomplexen en petroche mische industrie. Er wordt gesproken van de Gouden Delta. Rotterdam. Antwerpen. Wes- terscheldegebied en de Brabantse as vormen één grote aglomeralie van industriële expansie die gepaard gaat met een sterke be- 57

Sterna | 1999 | | pagina 57