lijk de bestemming van natuurgebied, maar blijkbaar is het hierom nog touwtrekken want de legenda vermeldt: natuur- ol' recreatiege bied; inrichting nader vast te stellen (voorlopig te handhaven in natuurlijke staal). Voor het na tuurbeheer spelen vooral de ideeën van mr.T. Lebret een rol, waarbij gedacht moet worden aan het inzaaien van gras en instellen van be- grazing op de platen. Dit aan de hand van eer dere ervaringen in het Veerse Meer. Kijken we eens welke bestemming de vier gebieden die door de landbouw geclaimd wer den hebben gekregen. Dan zien we dat het slik voor het Dijkwater tot natuurgebied bestemd is. De Slikken van Bommenede worden met bos beplant en er is een jachthaventje voorzien. Het gors van de Punt wordt eveneens bos, het slik krijgt een natuurlijke oevervegetatie en de aangrenzende Preekhilpolder wordt een bun galowpark. Op de Slikken van Flakkee moeten enkele grootschalige boscontplexen komen, met daar omheen open gebied weilanden, evt. met strookbeplanting). In het noorden wordt het gebied doorsneden door het Halskanaal met ten zuidoosten daarvan een reeks kunst matige eilanden, ideaal voor de watersport die met de aanleg van dit kanaal ook een flinke sti mulans zal krijgen-zo wordt verwacht. Slotbeschouwing Toch loopt de inrichting weer heel anders dan men op basis van deze schets zou denken. Zo ontstaat er toch een gedeelte met akker bouw doordat landbouwers op Flakkee buiten de plannen om de schorren langs de dijk, die binnen een lage kade lagen, omploegen en ega liseren. Voordien was dit gebied in gebruik als zomerweide. Eenzelfde ontwikkeling deed zich op grotere schaal voor bij de gronden langs het Haringvliet, dat 1 jaar eerder werd afgeslo ten. Handhaving van wet- en regelgeving schoot hier duidelijk tekort. Later komt er nabij Herkingen nog een motorcrossbaan en een uienstortplaats. Het heeft veel moeite en geld gekost om van deze puinzooi wat het uit eindelijk geworden is, weer wat moois te maken. Hoewel de aan de dijk grenzende gron den nu grotendeels door de Staat verworven naar ganzen uit. Niet alle terreinen worden in geplant of veranderen in ligweiden. Spontane ontwikkeling wordt op overhoeken en een enkel eilandje toegestaan, maar ook worden delen van het gebied zoals de Middelplaten met gras ingezaaid en beweid met schapen. Dit om voedselgebied te creëren voor ganzen in het winterhalfjaar. Tien jaar later bij de inrichting van de Greve- lingen is het landbouwbelang, weliswaar mede door het geringe oppervlak dat daarvoor ge schikt is, van ondergeschikte aard. Alleen een strook schorgrond langs de Slikken van Flak kee die daarvoor als zomerweide in gebruik was, wordt door boeren omgeploegd voor ak kerland. Twintig jaar daarna wordt deze grond door aankoop of uitruil weer grotendeels na tuurgebied. Bij de inrichting komen natuur- en recreatiebelangen op de eerste plaats en omdat die twee lang niet in alle opzichten goed samen gaan wordt een zonering aangebracht. Hoofdfunctie recreatie langs de goed ontsloten dammen en aanwezige haventjes, hoofdfunc tie natuur voor het centrale platen- en slikken- gebied. Bos wordt slechts op enkele plaatsen aangeplant. Tijdens de inrichting van de Gre- velingen, die uit kostenoverwegingen overeen lange periode is uitgesmeerd, raakt de natuur beschermingsgedachte in een stroomversnel ling. De inrichtingsplannen worden daardoor bij evaluaties diverse malen bijgesteld door ge plande projecten ten behoeve van de recreatie te schrappen of in afgeslankte vorm uit te voe ren. Niettemin is de recreatieve infrastructuur die uiteindelijk gerealiseerd wordt, aanzienlijk. Wèl vindt deze voor wat de verblijfsrecreatie betreft, in belangrijke mate binnendijks plaats. De natuurgebieden kunnen zich deels spon taan ontwikkelen wat veelal tot natuurlijke bos- vorming leidt, anderzijds wordt door middel van begrazing en plaatselijk maaien gedeelte lijk een open landschap in stand gehouden. Af- meergelegenheid en ontsluiting door paden is hierslechts in beperkte mate aanwezig, grote re aantallen recreanten kunnen terecht op de speciaal voor dit doel aangelegde recreatie-ei- landen. Bij de afsluiting van het Krammer-Volkerak is de landbouw bijna uit het beeld verdwenen. Deze keer geen gronden die beschikbaar zijn of illegaal gescheurd zoals langs het Haring- 59

Sterna | 1999 | | pagina 59